top
logo


Dzisiaj jest: 17 Grudzień 2017    |    Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta
PDF Drukuj

 

11 listopada 2015 r. Odzyskanie Niepodległości

,,Dziadek mój bronił ojczyzny…

Prosił, bym pamiętał

O tym, co najważniejsze,

Bym Polskę zawsze kochał

I miał też dobre serce…’’

         Słowa tej pięknej piosenki zabrzmiały w ZSS Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej. Dnia 10.11.2015 r. ( wtorek) , w przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości , odbył się w niej apel szkolny. Uczniowie z klasy 5 a, pod kierunkiem wychowawczyni pani Ewy Hakało, w sposób obrazowy i zrozumiały, dzięki temu nawet przez najmłodsze dzieci, przedstawili montaż słowno- muzyczny.

Trzech uczniów, ubranych na czarno, z napisami ,,Prusy’’, ,,Austria’’, ,,Rosja’’ rozrywają między sobą duży arkusz papieru przedstawiający mapę Polski. Dokonuje się w ten sposób pierwszy rozbiór kraju.

Osoby przedstawiające zaborców prowadzą następnie postać w biało- czerwonym stroju, która uosabia Polskę. Uczennica zostaje symbolicznie skrępowana łańcuchem, a na jej głowie umieszczono koronę cierniową.

Przez 123 lata Ojczyzna żyła w sercach Polaków, chociaż nie było Jej na mapach świata. Zaborcy nie potrafili zniszczyć narodu polskiego, zabrać mu godności, języka, kultury i tradycji. Po powstaniu styczniowym prześladowani i skazani na tułaczkę patrioci wierzyli, ,,że naród przetrwa, jeżeli rodzina dzieci swoje nauczy, jak być Polakami’’.

Wielka więc odpowiedzialność ciąży na rodzinie. W domach należy mówić o wartościach, takich jak: prawda, dobro, miłość, szacunek. Rodzice powinni dawać przykład patriotyzmu. Dzisiaj nie grozi kara za wywieszanie flagi biało- czerwonej na domach, balkonach. Chętni mogą uczestniczyć we Mszach Świętych odprawianych we wszystkich polskich kościołach parafialnych. Ważne jest, aby nie zapomnieć o historii, o tym, o co walczyli nasi przodkowie przez setki lat- ,,…aby w nas dzisiaj żyła Polska wolna!’’

Na lekcjach w szkole rozmawiamy z uczniami, że powinniśmy być dumni, że jesteśmy Polakami. Czy jesteśmy? Czy potrafimy docenić wolność?

,,I dumny jestem z dziadziusia

I wiem, że słowa dotrzymam

Boga będę miłował

I honor nad życie cenił.’’

 

 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 

Projekt Mały Mistrz

*****
 

Organizacja wyjazdu dzieci 

***** 

 

*****

*****

*****

*****

*****


bottom