top
logo


Dzisiaj jest: 17 Grudzień 2017    |    Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta
PDF Drukuj

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia w świetlicy

 

       25 listopada 2016 r. w naszej świetlicy obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci przyniosły ze sobą swojego pluszowego przyjaciela, który był nieodzownym towarzyszem w trakcie naszych wspólnych zabaw i tańców. Maskotki były różne, od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych. Dodatkową atrakcją były odwiedziny bardzo dużego misia, wraz z opiekunem Panią Ewą, z którym dzieci zrobiły zdjęcie. Zabawę rozpoczęliśmy od złożenia Misiowi urodzinowych życzeń oraz zaśpiewaniu ,, Sto lat”. Dla dzieci w tym dniu, w świetlicy przygotowano wiele atrakcji. W trakcie spotkania Panie wychowawczynie opowiedziały dzieciom historię powstania Pluszowego Misia. Dzieci próbowały przysmaków, które uwielbiają misie. Były pląsy z maskotkami, recytacje wierszy, śpiewanie piosenek o misiu, wspólna zabawa przy misiowych przebojach np. ,, Pluszowy miś” itp. Nie mogło zabraknąć również quizów, odgadywania zagadek, konkursów: kto szybciej, bez pomocy rąk opróżni talerzyk z miodem. Miś nagradzał uczestników konkursów słodkimi przysmakami. Dzieci wykonały portrety swoich ukochanych misiów, z których zrobiono wystawę pt. ,, W Misiolandii” na korytarzu. Na zakończenie wszystkie dzieci pozowały do zdjęć ze swoimi ulubieńcami a na sali czekało na nich ulubione małe co nieco od Misia.

 

       Dzieci wesoło i radośnie spędziły ten dzień.

 


 


 

 

PASOWANIE NA ŚWIETLIKA

 19.11.2016 r. na auli Zespołu Szkół Samorządowych Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Białostockiej odbyła się uroczystość „ Pasowania na Świetlika” najmłodszych uczniów naszej szkoły tj. „zerówkowiczów” uczęszczających na zajęcia do świetlicy. W uroczystości wzięli udział: Pan Dyrektor Jerzy Białomyzy, Pani dyrektor Bożena Krahel, Pani Kierownik Świetlicy Barbara Raducha , rodzice, nauczyciele, wychowawcy świetlic, pracownicy szkoły oraz uczniowie klas I –VI. Nad przebiegiem uroczystości czuwała wychowawczyni świetlicy „O” pani Halina Adamowicz a całość prowadziła uczennica kl. IV Klaudia Nasiadko. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu świetlicy. Następnie Pan Dyrektor Jerzy Białomyzy powitał serdecznie wszystkich gości podkreślając rolę jaką pełni świetlica w życiu małego dziecka. Na początek powołano jury, w skład którego weszli wszyscy zebrani na auli, a przewodniczącą została pani kierownik świetlicy. Podczas uroczystości zerówko -wicze brali udział w różnych zadaniach, z których rozwiązaniem nie mieli żadnych problemów. Sprawdzono między innymi znajomość regulaminu świetlicy, potem dzieci przeszły próbę wyboru cech prawdziwego świetlika, odkrywały sekrety świata rozwiązując zagadki czytane przez wybranych losowo członków jury. Dzieci zaprezentowały również swoje zdolności recytatorsko-muzyczne w krótkiej części artystycznej nawiązującej do scenerii uroczystości. Wszyscy obecni na sali byli zauroczeni tańcem z chustami jako jesiennymi listkami. Wszystkie dzieci doskonale przeszły test gotowości świetlicowej i jako notę za wykonane zadania nasi milusińscy otrzymali gorące brawa. Następnie dzieci złożyły uroczyście ślubowanie przed panią kierownik świetlicy. Aktu pasowania na świetlika dokonali: Pan dyrektor Jerzy Białomyzy i Pani Dyrektor Bożena Krahel. Dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki od dyrekcji szkoły oraz własnoręcznie zrobione podarki od starszych świetliczaków. Wszyscy bawili się wspaniale.

 

Życzymy nowym Świetlikom dużo sukcesów w odkrywaniu świata i radości w codziennym życiu.

   

,, ZOO JANA BRZECHWY”

W miesiącu październiku odbyły się w świetlicy szkolnej dwa konkursy z okazji Światowego Dnia Zwierząt. Jeden recytatorski pt. ,, ZOO Jana Brzechwy” i drugi plastyczny pt. ,,ZOO Jana Brzechwy” dla uczniów klas 0 – 6.

W konkursie recytatorskim wzięło udział 84 uczniów z klas 0 -6.

Komisja w składzie:

 1. Luiza Klimaszewska – przewodnicząca

 2. Magdalena Kuźma – członek

 3. Barbara Miezianko – członek

W/w komisja oceniła prace w pięciu kategoriach wiekowych: klas „0’’klas I, klas II, klas III, klas IV-VI. Komisja oceniając recytację wybranego utworu poetyckiego brała pod uwagę dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretację tekstu ( tempo, intonacja, dykcja) oraz ogólne wrażenie artystyczne.

w kategorii klas „0‘’

W kategorii klas ,, 0’’ komisja przyznała wszystkim dzieciom tytuł laureata.

Laureaci:

1. Karolina Samojlik - gr.01

2. Paweł Laskowski – gr.01

3. Oskar Cieszyński – gr.01

4. Mateusz Kirej – gr.01

5. Szymon Majewski – gr.01

6. Krzysztof Giełażyn – gr.02

7.Mateusz Bałkun – gr.02

8.Filip Szyszko – gr.02

9.Mateusz Wołczek – gr.02

10.Mikołaj Kozłowski – gr.02

w kategorii klas I

1miejsce – Malwina Borodziuk – kl. Id

2miejsce – Daria Godlewska – kl. Ic

                 - Kacper Szczerba – kl. Ib

3 miejsce – Maja Natalia Sulik – kl. Ia

                 - Kinga Stefanowska –kl. Ia

oraz wyróżniła następujących uczniów:

                 - Bartosz Tkaczuk – kl. Ia

                 - Dominika Stupak – kl. Ib

                 - Katarzyna Szeszko – kl. Ib

               - Szymon Gniedziejko – kl. Id

w kategorii klas II

1 miejsce – Aleksandra Budnik – kl. IIa

                 - Wiktoria Sidor – kl. IIa

                 - Anna Gregorczuk – kl.IIa

w kategorii klas III

1miejsce – Joanna Wołczek – kl. IIIa

2miejsce – Aleksandra Mickiewicz – kl. IIIa

3 miejsce – Natalia Sanik – kl. IIIc

w kategorii klas IV - VI

1miejsce – Rafał Konstańczuk – kl. VIc

2miejsce – Natalia Laskowska – kl. IVa

3 miejsce – Wiktoria Sobolewska – kl. VIc

 

W konkursie plastycznym wzięło udział 73 uczniów z klas 0 – IV.

Komisja w składzie :

 1. Alicja Reducha – przewodnicząca

 2. Magdalena Kuźma – członek

 3. Luiza Klimaszewska – członek

 4. Danuta Ruducha – członek

W/w komisja oceniła prace w czterech kategoriach wiekowych: klas „0’’, klas I, klas II,

klas III – IV. Komisja oceniając prace brała pod uwagę samodzielność wykonania pracy, technikę wykonania, estetykę wykonania pracy.

w kategorii klas „0 ‘’

W kategorii klas ,,0” komisja przyznała wszystkim dzieciom biorących udział w konkursie tytuł laureata.

Laureaci:

 1. Lewicka Lena – grupa 02

 2. Giełażyn Krzysztof – grupa 02

 3. Wołczek Mateusz – grupa 02

 4. Kozłowski Mikołaj – grupa 02

 5. Bałkun Mateusz – grupa 02

 6. Sulik Nikodem – grupa 02

 7. Silwonik Adam – grupa 02

 8. Kirej Mateusz – grupa 01

 9. Laskowski Paweł – grupa 01

 10. Majewski Szymon – grupa 01

                                                   w kategorii klas I

       1 miejsce – Sulik Maja Natalia – kl. Ia

       2 miejsce – Stefanowska Kinga – kl.Ia

         3 miejsce – Krzywicki Oskar – kl. Ia

                           - Mancewicz Maja – kl. Ib

                                               w kategorii klas II

1 miejsce – Stefanowska Luiza – kl. IIa

2 miejsce – Budnik Aleksandra – kl.IIa

3 miejsce – Karwowska Natalia – kl. IIb

                   - Wiktoria Sutuła – kl. IIb

 

w kategorii klas III - IV

1 miejsce – Sanik Natalia – kl. IIIc

                 - Sapkowska Sylwia – kl. IVb

2 miejsce – Mickiewicz Aleksandra – kl.IIIa

                 - Kirej Kuba – kl. IIIc

3 miejsce - Reducha Kacper – kl. IIIa

                 - Kasjan Ewelina – kl. IIIc


 


 

 

ŚWIAT Z KLOCKÓW LEGO

W piątek 2 października 2015r. – jedna grupa licząca 43 dzieci i w poniedziałek 5 października 2015r. - druga grupa licząca 47 dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej przy ZSS Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej wraz ze swoimi wychowawcami wybrała się na wycieczkę autokarową do Outlet Center w Białymstoku na największą w Polsce wystawę klocków Lego. Budowanie z klocków jest obecnie dla wielu dzieci jedną z najbardziej popularnych form rozrywki. Klocki cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Możliwości budowania, jakie dają klocki, są właściwie nieograniczone. Ograniczenia te występują jedynie w warunkach domowych, gdzie ilość miejsca, czas i finanse nie pozwalają tworzyć budowli na wielką skalę. Uczniowie nie mogli się doczekać, aby móc obejrzeć wystawę. Czekał tu na nich niezwykły świat, zbudowany z kilkunastu milionów klocków. Klocki, z których można zbudować wszystko i które nie posiadają ograniczeń wiekowych. Okrzyki, jakie towarzyszyły dzieciom po wejściu na wystawę potwierdziły to, jak bardzo pasjonują je klocki Lego. Dzieci w jednej chwili przeniosły się w świat zbudowany z klocków. Tyle klocków naraz dzieci nigdy nie widziały. Budowle były piękne, bardzo różnorodne oraz kolorowe. Dzieci z zaciekawieniem, a często z zafascynowaniem, oglądały przeróżne budowle z klocków Lego, podziwiali kunszt i precyzję budowania. Eksponaty prezentują postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne - zarówno zabytkowe jak i współczesne. Atrakcji było wiele. Wiele z eksponatów dawało możliwość interaktywnej zabawy. Elementy interaktywne były bardzo chętnie uruchamiane za pomocą przycisków przez zwiedzających, a poruszające się karuzele, pociągi i roboty wzbudziły ich największe zainteresowanie oraz uświadamiały dzieciom trudność przy ich tworzeniu i dodatkowo pobudzały wyobraźnię. Wchodząc na wystawę nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia rekonstrukcji postaci Roberta Wadlow’a najwyższego człowieka w historii mierzącego 272 cm. Postać wykonana w całości z klocków Lego w skali 1:1. Uczniowie mogli podziwiać zbudowane z klocków i umieszczone w gablotach między innymi:

- makiety przedstawiające sceny z filmów: ,, Harry Potter”, ,, Avatar”, ,, Piraci z Karaibów”;

- wielką interaktywną makietę kolejową, w której za pomocą przycisków można było uruchomić pociągi wykonane w całości z klocków;

- Atak pancerny na katedrę;

- lotnisko – makieta przedstawiająca modele samolotów z okresu I i II Wojny Światowej;

- Miasteczko PIF – PAF – miasteczko prawdziwych kowbojów, gdzie akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie;

- Świat odważnych wojowników z krainy Ninjago;

- eksponaty przedstawiające samochody wyścigowe, dźwigi, helikoptery czy pojazdy budowlane, które jak w rzeczywistości, napędzane są silnikami i wspomagane przekładniami;

- serię zaprogramowanych robotów, które reagowały na ruch

- Gwiazdę Śmierci – bojowa stacja kosmiczna zdolna niszczyć całe planety;

- rekonstrukcję liniowca pasażerskiego Queen Mary 2;

- makiety PGE Stadionu Narodowego w Warszawie i PGE Arena w Gdańsku;

- makietę przedstawiającą scenę z życia Muminków;

- Pałac Kultury i Nauki;

- Statuę Wolności, wieżę Eiffla;

- Bitwę morską pomiędzy flotą polską a eskadrą okrętów szwedzkich;

- Świat interaktywnych robotów i maszyn – dzieci mogły sprawdzić jak działają: Robot Drukujący napis Lego, Cobra – robot – wąż, który po dotknięciu dłonią w szybę poruszał się wywołując wśród naszych dzieci duże emocje;

- Ogromną koparkę Lego;

- Zamek Renesansowy;

- LEGO CITY – Poszczególne makiety przedstawiały miasteczko z klocków, lotnisko, dworzec kolejowy, posterunek policji, remizę strażacką, boisko piłkarskie i wiele innych;

- Wystawa pokazuje też, że klocki Lego nie są tylko dla chłopców. Dziewczynki oglądały z ciekawością Baśniową krainę Księżniczek Disney’a. Makieta przedstawiała wspaniałe bohaterki najpiękniejszych produkcji: Arielkę, Roszpunkę, Meridę Waleczną i Kopciuszka oraz cyrk, gdzie mieści się arena, pojazdy oraz zwierzęta. Efektownym uzupełnieniem całości były mechanizmy aktywizujące dzieci. Makiety wyposażone w sterowane oświetlenie i mechanizmy umożliwiały samodzielne uruchamianie eksponatów, co bardzo podobało się najmłodszym.

- Świętego Mikołaja z zaprzęgiem reniferów;

Po obejrzeniu wystawy na koniec chwila szaleństwa w Fun - Parku – strefie zabaw. Zainspirowani oglądaniem dzieł innych „budowniczych” mogliśmy także i my sprawdzić swoje umiejętności konstruktorskie, gdzie do naszej dyspozycji były klocki o przeróżnych kształtach, kolorach oraz wielkości. Każda budowla budziła duże emocje. W strefie zabawy uczestnicy wycieczki mogli bawić się i realizować swoje marzenia związane z budowaniem z klocków LEGO, sprawdzić wytrzymałość swoich budowli oraz pisać klockami po specjalnie zaprojektowanej ścianie, albo przy stolikach pobawić się LEGO. Ponadto dzieci, które własnoręcznie wybudują pojazdy, będą mogły przetestować je na specjalnie przygotowanych torach zjazdowych, a wytrzymałość budowli sprawdzić na platformie wibracyjnej. Dzieci same tworzyły różnorodne konstrukcje i budowle. Może nie były one tak złożone i skomplikowane jak te na wystawie, ale sama możliwość zabawy tak dużą ilością klocków sprawiła dzieciom wiele radości. Zabawa była doskonała i przeniosła uczestników w świat wyobraźni i fantazji. Dzieci spędziły przyjemnie czas bawiąc się klockami Lego. Pobyt na wystawie dostarczył im wielu nowych wrażeń i radości. W ten sposób udało się połączyć zabawę i edukację. Po obejrzeniu wystawy chętne dzieci mogły kupić w firmowym stoisku Lego wybrane klocki. Świat stworzony z klocków Lego spodobał się naszym dzieciom. Najlepszym prezentem dla naszych milusińskich zawsze będą klocki. Mijają lata, a fascynacja nimi nie maleje. Wystawa stała się dla dzieci inspiracją do tworzenia niezwykłych rzeczy ze świetlicowych klocków.

Po zjedzeniu obiadu udaliśmy się do Fikolandu był to kolejny punkt naszej wycieczki. Celem pobytu były gry i zabawy ruchowe w Fikolandzie oraz uczestniczenie w ciekawych doświadczeniach i eksperymentach chemiczno-fizycznych prowadzonych przez pracowników. W Fikolandzie mieliśmy 2 godziny na różnego rodzaju „szaleństwa”. Na miejscu dzieci powitał pracownik kompleksu, który poinformował o zasadach bezpiecznej zabawy i zaprosił wszystkich do sali zabaw. Dzieci pod czujnym okiem wychowawców jak i pracowników "Fikolandu" miały okazję poznać inne formy zabawy, niż te znane ze szkoły. Dzieci wspinały się, czołgały, pełzały, skakały, zjeżdżały. Czyli robiły wszystko to, co w tym wieku lubią robić najbardziej. Dzieci wesoło bawiły się i sprawdzały swoją wytrzymałość i kondycję fizyczną na drabinkach, w tunelach oraz w basenie z kolorowymi piłeczkami, skakały i robiły fikołki na dmuchanym materacu oraz zjeżdżały w wyjątkowych, rurowych zjeżdżalniach. Niektóre dzieci w ramach odpoczynku jeździły samochodami lub grały w piłkę na "mini boisku". Można było zanurzyć się w basenie z plastikowymi piłeczkami, który cieszył się największą popularnością wśród uczestników. Dzieci pokonywały tory przeszkód, tory wspinaczkowe po linach oraz tunele w zjeżdżalniach prowadzących do basenów z piłkami. Nie brakowało chętnych do spróbowania swoich sił na ściance wspinaczkowej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również gry zręcznościowe. W sali zabaw każdy znalazł coś dla siebie.

Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały doświadczenia chemiczno - fizyczne przeznaczone dla dzieci oraz samodzielnie je wykonywali pod czujnym okiem osoby prowadzącej. Jakie doświadczenia? Ukazujące bezpieczny wybuch wulkanu chemicznego, Okazało się, że chemia i fizyka może być kolorowa, bezpieczna ciekawa przeznaczona dla dzieci. Dzieci mogły zaobserwować ciekawe doświadczenia, ukazujące np. jak rozpalić ogień bez użycia zapałek, jak łódeczka z palącą się świeczką unosi się do góry wraz z wodą, jeśli ją przykryjemy butelką i po chwili świeczka gaśnie, doświadczenia z balonem jak można przepruć wykałaczką balon bez jego pęknięcia. Dzieci dzieliły się swoimi przemyśleniami oraz wnioskami na temat obserwowanych doświadczeń z prowadzącą, która udzieliła wyczerpujących i jasnych wyjaśnień. Takie wyjazdy nie tylko dostarczają dzieciom zabawy, ale ukazują, że nauka tez może być przyjemnością. Umożliwiają lepsze poznanie otaczającego świata, wpływają na rozwój spostrzeżeń, wyobrażeń i myślenia. Dzieci uczestniczyły w zorganizowanych zabawach i konkursach. Animatorzy zabawiali dzieci przeróżnymi konkursami, grami i zabawami. Finalnie duża część uczniów skusiła się zorganizowaną specjalnie dla nich dyskotekę.

Po obejrzeniu wystawy i szaleństwach w Fun – Parku – strefie zabawy i Fikolandzie zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

Wycieczka ta dostarczyła naszym dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń, a nasi wychowankowie w drodze powrotnej pytały, kiedy znów pojedziemy na wycieczkę.


 

 


 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

W piątek 18 września 2015r. wzorem lat ubiegłych dzieci ze świetlicy szkolnej włączyły się w coroczną akcję Sprzątanie świata, w tym roku prowadzoną pod hasłem ,,Wyprawa – poprawa”. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Wychowankowie wraz z wychowawczyniami sprzątali teren wokół szkoły, natomiast uczniowie starsi sprzątały tereny bardziej oddalone od szkoły. Zebrano kilka worków śmieci. Uczniowie oczyszczając z odpadów najbliższą okolicę, uczyły się nie śmiecenia oraz przyjaznego i odpowiedzialnego stosunku do środowiska. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu bardzo chętnie i z wielkim przejęciem.

 

Wierzymy, że nasi wychowankowie wyrosną na prawdziwych miłośników i obrońców przyrody.

     JUŻ PŁYWAM

 

       Od września do czerwca uczniowie naszej szkoły z klas I – VI uczęszczający do świetlicy szkolnej brały udział w doskonaleniu i nauce pływania na basenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Augustowie. Wyjazdy odbywały się w dwóch grupach wiekowych: klasy I i klasy starsze II – VI. Jeden raz w tygodniu ( klasy I - w poniedziałki a klasy II – VI - we środy ) w cyklu po 10 wyjazdów w I i II semestrze. Grupa I liczyła 22osoby i ćwiczyła z jednym instruktorem bez podziału na grupy, a grupa II 45 osób. Uczniowie podzieleni byli na trzy grupy 15 osobowe do każdej z grup przydzielony był instruktor. Pobyt na basenie trwał 90 minut ( 45 minut uczyli się pływać pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, a kolejne 45 minut korzystali z atrakcji basenowych pod okiem ratowników i nauczycieli sprawujących opiekę nad dziećmi ). Zajęcia odbywały się na początku na małym basenie a po opanowaniu podstawowych umiejętności pływackich na głębokim. Dzieci miały zapewniony dojazd dzięki dofinansowaniu przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, opiekę nauczycieli w autobusie a przede wszystkim zajęcia z instruktorami pływania w trakcie każdego wyjazdu, a rodzice uczniów biorących udział w tym przedsięwzięciu ponosili tylko koszty wejścia na basen. Opiekę podczas wyjazdów sprawowało w pierwszej grupie dwóch nauczycieli i opiekun a w drugiej grupie trzech nauczycieli. Przed każdym wyjazdem była zbiórka przy szkole, przypomnienie zasad zachowania w autobusie i na pływalni.

           Celem tych wyjazdów było: integrowanie starszych uczniów z młodszymi, udzielanie pomocy młodszym w szatni, czy też pływalni, doskonalenie technik pływania przez uczniów, którzy w poprzednich latach uczestniczyli w nauce pływania, zachęcanie dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu, kształtowanie umiejętności podporządkowania się obowiązującym zasadom i regułom, umiejętność samodzielnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach, ogólny rozwój swojego ciała, pomoc uczniom w przezwyciężaniu pojawiających się lęków przed środowiskiem wodnym. Wyjazdy na basen nie tylko wpływają na ciało lecz także na umysł oraz psychikę dziecka. Wszystkie cele zostały zrealizowane. Za każdym razem dzieci najmłodsze uczestniczyły coraz chętniej w tych wyjazdach. Wszystkie dzieci nauczyły się pływać część z nich opanowała tę umiejętność doskonale, zdobywając na egzaminie dyplom ,, Małego Mistrza Pływania”. Pozostali umieją pływać, ale powinni jeszcze doskonalić swoje umiejętności. Dzieci te otrzymały dyplom ,, Umiem pływać”. Na ostatnim spotkaniu odbył się egzamin, gdzie obserwatorami zajęć byli rodzice ,, pływaków”. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, na co dowodem są widoczne postępy w nauce pływania. Wielu rodziców zadeklarowało, że chcieliby, aby ich dzieci w nadchodzącym roku szkolnym doskonalili swoje umiejętności pływackie pod okiem instruktora.

       Mamy nadzieję, że dzięki lekcjom na basenie wzrośnie świadomość u dzieci na temat zdrowego trybu życia i bezpiecznego korzystania z uroków kąpieli. Ponadto uczniowie wesoło i atrakcyjnie spędzą czas. Rodziców z pewnością ucieszyło to , że dzięki tej inicjatywie ich pociechy mają   okazję nauczyć się pływać.

       Planujemy dalszą realizację pływania od września w nowym roku szkolnym.

 


 

WYCIECZKA DO JEDNOSTKI WOJSKOWEJ W GOŁDAPI

         8 maja 2015r. z okazji 71 rocznicy powstania 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, oraz 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej na zaproszenie Dowódcy JW. 4808 dzieci ze świetlicy szkolnej przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej wraz ze swoimi wychowawcami uczestniczyły w Dniach Otwartych Koszar.

         Wizyta poranna rozpoczęła się od pokazu sprzętu 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, Wojskowej Straży Pożarnej, Policji, 14 Suwalskiego Dewizjonu Artylerii Przeciwpancernej oraz innych służb mundurowych, który cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Mogliśmy zobaczyć punkt medyczny do udzielania pierwszej pomocy. Przy wszystkich stanowiskach obecni byli instruktorzy, którzy chętnie odpowiadali na każde pytania dotyczące eksponowanego sprzętu. Sprawdzaliśmy stan wozów bojowych, wyrzutni rakiet, broni strzeleckiej, armat i działanie stacji radiolokacyjnych. Dzieci zobaczyły również sprzęt bojowy na placu apelowym. Zwiedziliśmy Salę Tradycji, gdzie zapoznaliśmy się z historią 15 Pułku oraz udziałem żołnierzy tejże jednostki w misjach zagranicznych. Zwiedziliśmy pomieszczenia w budynkach jednostki. Zobaczyliśmy m.in. jak wygląda świetlica wojskowa, sala żołnierska z metalowymi łóżkami, szatnia. Zapoznaliśmy się z uzbrojeniem, bronią strzelecką i wyposażeniem żołnierzy. Chętne dzieci mogły przymierzyć wyposażenie żołnierza takie jak: maskę przeciwgazową, hełm, kamizelkę kuloodporną, plecaki taktyczne.

        O 11.00 odbył się uroczysty apel z okazji Święta Pułku i pokaz umiejętności gołdapskich żołnierzy. Uroczystość rozpoczęła się wymarszem kampanii honorowej po sztandar pułku i flagę Wojsk Lądowych a następnie wciągnięciem flagi na maszt i odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęły się główne uroczystości. Obecni byli przedstawiciele innych służb mundurowych, oraz zaproszeni goście. Podczas uroczystości nadano odznaczenia oraz wyróżnienia żołnierzom, przyznane przez Ministra Obrony Narodowej. Uczestniczyliśmy w apelu pamięci i pokazie salw honorowych, a na zakończenie dzieci miały okazję zobaczyć defiladę wojskową w której wzięli udział również rezerwiści, wezwani na szkolenie oraz wysłuchaliśmy ,, Pieśń Legionów”. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wszystkie pokazy oraz wysłuchały ciekawą historię związaną z powstaniem 15 Pułku Przeciwlotniczego w Gołdapi.

         Wycieczka miała na celu wprowadzenie elementu patriotycznego w wychowanie dzieci, upowszechnianie tradycji oraz historycznego dorobku Wojska Polskiego, a także rozwijanie zainteresowań związanych ze służbą wojskową.

         Dzień był pełen niezapomnianych wrażeń, pozostanie na długo w naszej pamięci. Wielu z dzieci zaczęło marzyć o tym, aby zostać żołnierzem i strzec granic naszego kraju.

         Dziękujemy serdecznie dowódcy JW. w Gołdapi za zaproszenie. Dzieci z pełnym bagażem wrażeń wróciły do domu.

         O tym, że wycieczka była bardzo udana świadczą załączone zdjęcia.

 


 

Jak namówić dziecko do zjedzenia marchewki zamiast czekolady? Właśnie ten problem miała pomóc rozwiązać zaproszona do świetlicy Pani Teresa Dzietczyk intendentka szkolna.

 W dniu 23.IV.2015r. pani Teresa przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat racjonalnego odżywiania. Starała się przekonać do konieczności spożywania potraw mniej kochanych przez przedszkolaków – surówek, kasz, kolorowych kanapek, mleka itp., a ograniczenia słodyczy i pokarmów typu „fast food”.Uczniowie z zaciekawieniem poznawały zasady układania jadłospisu zgodnie z piramidą zdrowia. W rozmowie okazało się, że dzieci miały sporą wiedzą o tym co zdrowe i ważne dla ich rozwoju. Wiedziały o witaminach, znały skutki złego odżywiania. Cały szkopuł tylko w tym, aby jeszcze zechciały stosować się do trudnych zasad zdrowego żywienia. Przecież jest tyle smacznych potraw – cudownie pysznych lizaków, cukierków, batoników, gum do żucia, drażetek, wafelków… Jak pokonać pokusę, gdy ma się 7. 8, 9 czy 10 lat? Na pewno wszyscy muszą pomagać – mama, tato, babcia z dziadkiem, pani w szkole.

wychowawca świetlicy

Bożena Bernatowicz


DZIEŃ KOBIET W ŚWIETLICY

      Dnia 6 marca 2015r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość poświęcona Dniu Kobiet. Chłopcy z klasy I c i d przygotowali krótką inscenizację pt. ,, Ósmy marca w urzędzie pocztowym” i dedykowali ją swoim koleżankom i Paniom pracującym w szkole. Wręczyli też laurki i wiosenne tulipany.

 

     Również dzieci z grupy zerowej, w wierszu i piosence, okazały swoją wdzięczność i podziękowanie wszystkim Paniom pracującym w zerówce.

 


  

Dzień Pluszowego Misia w Bibliotece Publicznej

     25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu najmłodsze dzieci ze świetlicy z oddziałów przedszkolnych przyniosły do szkoły swoje pluszowe przytulanki, które były miłymi gośćmi, stworzyły sympatyczny nastrój i bardzo przyjazną atmosferę. Przedszkolna sala stała się małą ,, Misiolandią”, w której główną rolę odgrywał ulubiony pluszak. Dzieci bardzo chętnie wypowiadały się na temat swoich pluszaków. Na zaproszenie Pań bibliotekarek z Biblioteki Publicznej dzieci wraz ze swoimi misiami wzięły udział w spotkaniu z okazji obchodów z okazji Dnia Misia. Odwiedziny dzieci w bibliotece stały się okazją do zaprezentowania mniej lub bardziej znanych książek z misiami w roli głównej. Zachęcone miłą atmosferą opowiedziały też o swoich ulubionych pluszakach, które są towarzyszami ich zabaw i powiernikami tajemnic. Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów ciekawych książek, których bohaterami są sympatyczne misie. Po przeczytaniu bajek dzieci rysowały swojego ulubionego misia, który jak same stwierdziły, na ich rysunkach jest bardzo piękny kolorowy. Dzień Pluszowego Misia był okazją do promocji czytelnictwa, a jednocześnie do dobrej zabawy. Dzieci śpiewały misiowe piosenki, układały puzzle z różnymi postaciami misiów. Na zakończenie każdy przedszkolak mógł skosztować małych ciasteczek w kształcie misiów umoczonych w miodek.

Wszyscy w radosnym nastroju wraz ze swoimi misiami wróciliśmy do szkoły. 

PASOWANIE NA ŚWIETLIKA

           24.11.2014 r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość „Pasowania na Świetlika” najmłodszych uczniów naszej szkoły z oddziałów przedszkolnych uczęszczających systematycznie na zajęcia do świetlicy. Podczas tej uroczystości oficjalnie przyjęto najmłodszych uczniów naszej szkoły w poczet ,, Świetlików”. Jest to coroczna tradycja tzw. ,, Chrzest świetlików”, która odbywa się zawsze późną jesienią, kiedy to uczniowie klas starszych przyjmują w poczet Świetlików swoich młodszych kolegów z  oddziałów przedszkolnych. Był to szczególny dzień dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg szkoły. Celem uroczystości było uroczyste włączenie najmłodszych dzieci naszej szkoły do świetlicowej gromady, integracja uczniów klas ,, 0 ” ze starszymi kolegami i koleżankami, oraz kształcenie u starszych uczniów poczucia odpowiedzialności za młodsze dzieci. W uroczystości wzieli udział: Pan Dyrektor Jerzy Białomyzy, wicedyrektor Bożena Krahel , Kierownik świetlicy, wychowawcy oddziałów przedszkolnych i świetlicy, rodzice, starsi uczniowie świetlicy oraz starsze klasy wraz ze swoimi nauczycielami. Dzieci przy muzyce poloneza uroczyście rozpoczęły swój występ, następnie wprowadzono flagę i odśpiewano hymn świetlicy. Starsza koleżanka z klasy IIIa Klaudia Nasiadko świetnie radziła sobie w roli prowadzącej. Pan Dyrektor przywitał wszystkich gości i rozpoczął ,, Pasowanie na Świetlika” dzieci z klas ,, 0”. Specjalnie dla przedszkolaków krótki występ artystyczny przygotowali uczniowie z klas starszych. Kandydaci na świetlików musieli wykazać się różnymi umiejętnościami i logicznym myśleniem, które wzbudziły wiele emocji. Śpiewały piosenki, tańczyły, recytowały wiersze zmagały się z zadaniami, które przygotowała dla nich pani wychowawczyni. Po licznych i nie zawsze łatwych konkurencjach, które dzieci wykonały bezbłędnie, zaproszono Pana Dyrektora i Panią Dyrektor, aby zaczarowali wszystkich w prawdziwych ,,świetlików”. Dzieci złożyły przysięgę, a ogromnym ołówkiem dokonał się akt pasowania. Wszyscy uroczyście ślubowali, że będą dla siebie mili i uczynni. Obiecali słuchać wychowawców i aktywnie brać udział w zajęciach, a także rozwijać swoje zainteresowania i szanować swoje otoczenie Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom i rożek obfitości.

       Życzymy naszym świetlikom pomyślności oraz samych przyjemnych chwil spędzonych w świetlicy. 

Jak przygoda to tylko w Warszawie

         21 listopada 2014r. we wczesnych godzinach rannych, bo o godzinie 4.45 dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej z klas I – VI zebrały się przed szkołą , by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy. Grupa liczyła 62 osoby. Wycieczkę do Warszawy współfinansował Pan Burmistrz. Za otrzymane dofinansowanie opłaciliśmy koszt przejazdu. Pozostałą kwotę pokryli rodzice.

     Swój pobyt w Warszawie rozpoczęliśmy od wizyty w Cinema Parku, który w harmonijny sposób łączy świat kina, park rozrywki oraz centrum edukacji. W czasie seansów dzieci nie tylko zapoznały się z przekazem treści z ekranu kinowego, ale jednocześnie brały w nich aktywny udział. Podczas udziału w trzygodzinnym cyklu programowym ,, Królestwo zwierząt” składającym się z wizyty w sześciu salach kinowych: Sali Inspiracji, Sali 3D, Sali Wyobraźni, Sali Interakcji, Sali Muzyki Sali Ruchu , dzieci w niezwykle realistyczny sposób „zwiedziły” morskie głębiny, dżunglę, a nawet wybrały się w daleką podróż z migrującymi ptakami.. Poszerzyły swoją wiedzę o życiu i zwyczajach zwierząt, a jednocześnie przeżyły dużo niezapomnianych wrażeń. Przed wejściem do sal kinowych, każdy widz dostał bordową opaskę, która oznaczała grupę do której należymy. Pierwsza w kolejności była Sala Inspiracji, która gwarantuje uczestnikom pokazu chwilę zadumy i refleksji podczas oglądania filmów dokumentalnych. Obejrzeliśmy tam film pt „Gatunki Zagrożone”, poznaliśmy środowisko naturalne orangutanów, a także sposoby ocalenia tego gatunku od wyginięcia. Następna była Sala 3D i film zatytułowany „Świat z lotu ptaka”. Wspólnie z kluczem ptaków wybraliśmy się w ekscytującą podróż do ciepłych południowych miejsc w czasie ich corocznych migracji.. Oglądaliśmy, jak pokonują tysiące kilometrów i określają drogę oraz miejsce, do którego zmierzają. Na wejściu do sali dostaliśmy specjalne okulary. Dzięki nim ptaki na ekranie wyglądały jakby fruwały tuż obok nas. W czasie programu dzieci odkryły dziką naturę każdym zmysłem. Kolejną z sal była Sala Muzyki . Film „Zwierzęce rozmowy” przedstawił nam sposoby porozumiewania się zwierząt. W tym niezwykłym seansie towarzyszyły kolorowe efekty świetlne. Dzieci w tej sali mogli klaskać, krzyczeć, rozmawiać językiem zwierząt, tańczyć i nikomu to nie przeszkadzało, bo wszyscy brali wspólnie w tym udział. W Sali Wyobraźni widzowie ze wszystkich stron otoczeni są zadziwiająco realistycznym dźwiękiem bez obrazu, co dodatkowo stymuluje ludzką wyobraźnię. Słuchając opowieści, uczestnicy budują w swojej pamięci zupełnie nowe obrazy tej samej opowiedzianej historii. Uczniowie naszej szkoły wspólnie z grupą przyjaciół przeżyli przygodę w amazońskiej dżungli. W Sali Interakcji każdy widz otrzymał pilota i wziął udział w interaktywnej grze pt. ,, Akademia zwierząt”, odpowiadając na pytania związane z prezentowanym tematem. Wyniki pojawiały się na ekranie, co sprawiło, że zabawa była niezwykle interesująca. Dzieci rywalizowały między sobą o pierwsze miejsce. Uczniowie, którzy wykazali się najlepszą wiedzą przyrodniczą otrzymali pamiątkowe dyplomy. Test wiedzy na wielkim ekranie pobudza szare komórki do intensywnego myślenia. Potem grupa bordowa została podzielona na mniejsze trzy grupy i udaliśmy się do Sali Ruchu na seans ,,W głębinach oceanu”. Był to film o podwodnej podróży po głębinach mórz i oceanów, któremu towarzyszyły ciekawe efekty specjalne. Najwięcej „mocnych”  doznań  dostarczyła uczestnikom Sala Ruchu wyposażona w ruchome fotele poruszające się  synchronicznie z wyświetlanymi obrazami. Przechylały się w różnych kierunkach do przodu, do tyłu, w bok, łapią za nogi specjalnymi ,, łapkami”, łaskoczą w plecy, emitują powiew wiatru, a nawet spryskują wodą.

       Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa mieszczącego się Łazienkach Królewskich. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem, który towarzyszył nam do końca naszej wycieczki.

 

W muzeum obejrzeliśmy wystawy stałe:

 

Polski salon myśliwski z przełomu XIX i XX wieku

 

Ukazuje "męski pokój", w którym przez pokolenia kolejni właściciele gromadzili rodzinne pamiątki, przede wszystkim te związane z polowaniem. Nie mniej ważnym akcentem jest w salonie kolekcja myśliwskiej broni palnej. Dopełnieniem wyposażenia gabinetu są inne akcesoria i atrybuty myśliwskie (rogi, trąbki, prochownice, kordelasy), a także bibeloty i szereg drobnych przedmiotów codziennego użytku : fajki, zegarki, przybory do pisania, książki, szkło, srebra, porcelana. Prawdziwa ozdoba tego wnętrza to obrazy i rzeźby.

 

"Las"

 

Wystawa "Las" ukazuje wiele gatunków żyjących w nim ptaków i ssaków, zarówno tych pospolitych jak sarny, dziki, jelenie, lisy czy sójki, które można spotkać nawet podczas krótkiej wyprawy do lasu, jak i te rzadsze jak wilk, ryś czy orzeł przedni, których obserwowanie wymaga już dużo więcej starania. Wśród ustawionych w dioramie drzew kryje się też wiele ciekawych ptaków. Pokazano m.in. kilka gatunków sów, wśród których jest oczywiście najpospolitsza sowa europejska - puszczyk czy także dość pospolita płomykówka ale także gatunki rzadkie, a wśród nich największy przedstawiciel tej grupy - puchacz czy najmniejsza nasza sowa - sóweczka. Do ptasich rarytasów, które pokazano na wystawie zaliczyć możemy także bardzo rzadkiego w Polsce gadożera Pokazano kolekcję ponad dwudziestu wiernie odtworzonych tropów leśnych zwierząt. Wystawa "Las prezentuje trofea, w której pokazano poroża jeleni i parostki saren. Ważnym elementem wystawy są głosy zwierząt. Tak więc, zamknąwszy oczy będziemy mogli na chwilę przenieść się na rykowisko, na toki głuszców czy na terytorium wilczego stada.

 

"Ptaki"

 

Wystawa pod tytułem "Ptaki", która ukazuje niezwykłe bogactwo gatunków i form tych zwierząt występujących w naszym kraju Zostały one podzielone ze względu na środowiska w jakich żyją. Wyodrębniono grupy ptaków: leśnych, łąkowych, wodnych i wodno-błotnych. W każdej z tych grup pokazano ciekawe, często rzadkie gatunki, a czasami nawet w Polsce już niewystępujące. Przykładem takich gatunków są bataliony, z których każdy samiec jest nieco inaczej ubarwiony, piękna czapla purpurowa, hełmiatka - kaczka z czubem piór niczym hełm na głowie czy czarny kobczyk, a wreszcie okazały drop - zaliczany do najcięższych ptaków latających świata, który od połowy lat 80-tych widywany jest jedynie za naszą zachodnią granicą, skąd czasem zalatuje do naszego kraju. Do cenniejszych prezentowanych tu ptaków zaliczyć też można np. pięć gatunków perkozów z perkozkiem i zausznikiem, kulona czy bąka. Osobną grupę, którą wydzieliliśmy, nie ze względu na środowisko w którym żyją, a na sposób zdobywania pokarmu, stanowią dzienne ptaki drapieżne. Zobaczyliśmy tu zarówno pospolitego myszołowa zwyczajnego, mniej licznego, ale również znanego jastrzębia oraz znacznie mniej licznego sokoła wędrownego czy bardzo nielicznego rybołowa. Drugą osobno wydzieloną grupę stanowią ptaki należące do rodziny krukowatych. Zestawienie ich obok siebie ma duży wymiar dydaktyczny, ponieważ zwiedzający mogą przekonać się, jakie są różnice pomiędzy krukiem a gawronem, sroką a wroną czy kawką. Ważnymi elementami wystawy są kolorowe, wielkoformatowe plansze ukazujące środowiska życia poszczególnych grup ptaków oraz komputerowa encyklopedia ptaków z opisem i głosami.

 

Oko w oko

 

Wystawa trofeów egzotycznych prezentuje przeszło 70 spreparowanych zwierząt egzotycznych. Ma ogromne wartości poznawcze i edukacyjne. Jest jedną z większych w naszej części Europy. Składają się na nią rekordowe trofea myśliwskie i gatunki niemożliwe już dziś do pozyskania. Unikalne okazy zostały zdobyte na pięciu kontynentach.. Jakiś czas temu wzbogaciliśmy wystawę medalionem bizona czy przeszło 3,5-metrowej długości, krokodylem nilowym. Wystawę "Oko w oko" dopełniają przedmioty codziennego użytku, niezbędne do życia na dalekiej wyprawie, i wielkoformatowe fotografie ukazujące charakterystyczne krajobrazy afrykańskie i azjatyckie. Dzięki komputerowi z ekranem dotykowym wkomponowanym w wystawę, można się przenieść w wirtualny świat przyrody.

 

       Następnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Manufakturze Cukierków na Nowym Świecie. Po wejściu do środka naszym oczom ukazała się kolorowa kraina cukierków i lizaków. Ogromny zachwyt wzbudził w nas pokaz ręcznego wyrobu cukierków bez użycia maszyn na podstawie receptury z XVII wieku. Wszystkie słodycze wykonywane były na oczach dzieci. Oszołomieni zapachami podziwialiśmy kunszt wykonania kolorowych smakołyków. Obładowani słodyczami wróciliśmy do autokaru. Następnie przejechaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki i zwiedzaliśmy z przewodnikiem wystawę edukacyjną z wjazdem na taras widokowy i oglądanie panoramy Warszawy z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki.

 

       Po smacznym obiedzie zjedzonym na warszawskiej starówce pojechaliśmy zwiedzić niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt- Stadion Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! Siedząc na trybunach i patrząc w telebimy czuliśmy się jak prawdziwi kibice. Poznaliśmy ,, Trasę Piłkarza” – droga piłkarza bez tajemnic! Zobaczyliśmy którędy piłkarze przybywają na stadion, zobaczyliśmy jak wygląda Strefa Zawodnicza, mieliśmy możliwość zasiąść na podgrzewanych ławkach dla zawodników rezerwowych oraz zajrzeć w miejsca niedostępne dla kibiców takie jak: szatnia zawodników polskich, gdzie widzieliśmy miejsce do odpoczynku, relaksu, a także łazienki (z dwunastoma wannami), każda z hydromasażem. Zwiedziliśmy pokoje dla trenerów, pomieszczenie dla dziennikarzy a na koniec mogliśmy się wczuć w rolę piłkarza w pomeczowej Sali Konferencyjnej. To był ostatni punkt programu naszej wycieczki, wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

         Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Wszyscy uśmiechnięci i z niesamowitymi wspomnieniami w późnych godzinach wieczornych wróciliśmy do naszych domów. 

SPOTKANIE Z PANEM LISTONOSZEM

     21 października 2014 roku w naszej świetlicy gościł listonosz z Urzędu Pocztowego w Dąbrowie Białostockiej Pan Dariusz Giczan.  Celem spotkania było zapoznanie z rolą i zadaniami poczty , zrozumienie potrzeby i wartości zawodu listonosza. Przedszkolaki na początku spotkania zapoznały się z wyglądem stroju naszego gościa, granatową koszulą i kurtką oraz czapką z umieszczonym na niej symbolem poczty – trąbką. Pan Listonosz przekazał dzieciom dużo wiadomości na temat pracy poczty i listonosza. Opowiedział jakie zagrożenia mogą czyhać gdy wykonuje swoją pracę. zapoznał dzieci z historycznym znaczeniem znaku Poczty Polskiej i wyjaśnił na czym polegała praca listonosza dawniej. Następnie dzieci dowiedziały się jak trudna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Pan Dariusz opowiedział jaką drogę pokonuje list zanim dotrze od nadawcy do adresata, pokazał jak prawidłowo adresuje się przesyłki, paczki i listy. Listonosz podkreślił istotę znajomości własnego adresu zamieszkania  i czytelnego wypełniania przekazów pocztowych. Atrakcją spotkania była możliwość zajrzenia do torby listonosza i sprawdzenia jak duży ciężar codziennie dźwiga pracownik poczty, a także każdy mógł przymierzyć czapkę. Czapka cieszyła się niewątpliwie dużym powodzeniem i każdy chciał ją mieć na głowie. Dzieci miały możliwość zadawania pytań, a było ich mnóstwo np:

 

 - Skąd Pan wie gdzie dostarczyć list jak jest ciemno?

 

- Skąd Pan wie od którego adresu zacząć?

 

- Ile kilogramów przesyłek dziennie musi Pan roznieść?

 

-Czy nie boi się Pan psów?

 

Na koniec wizyty pan Dariusz przekazał do świetlicy książeczkę ,, Koronkowa Unia” wraz z płytą a także rozdał dzieciom prezenty – pocztówki, ,koperty z wizerunkiem listonosza, aby w tym roku nikt nie zapomniał o liście do Świętego Mikołaja, kolorowanki - symbole poczty. Dzieci wykazały duże zainteresowanie prezentowanym zawodem, a nawet deklarowały chęć pracy w tym zawodzie. Dziękujemy panu listonoszowi za miłe i ciekawe spotkanie! Na zakończenie spotkania wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie .

W podziękowaniu za bardzo interesujące spotkanie oraz przybliżenie dzieciom pracy listonosza dzieci wręczyły Panu listonoszowi słodkie czekoladki. 

Czas wolny na basenie

     Pływanie jest sportem, który może uprawiać każdy, niezależnie od wieku. Pływanie dla dzieci to nie tylko sama nauka ale i zabawa pozwalająca przezwyciężyć lęk przed wodą.

     Od września rozpoczęliśmy już po raz kolejny edycję zajęć nauki i doskonalenia pływania na basenie w Augustowie. Od 17 września 2014r. uczniowie z klas II – VI i od 29 września 2014r. uczniowie klas I. Na pierwszych zajęciach dzieci z klas II - VI zostały podzielone na trzy grupy. Kiedy dwie grupy uczyły się pływać , trzecia korzystała z atrakcji wodnych , natomiast dzieci z klas I zostały podzielone na dwie grupy. Dla wielu uczniów z klas I był to pierwszy kontakt z wodą. Tym którzy jeszcze niepewnie czuli się w wodzie pływalnia zaoferowała pomocne gadżety. Kurs nauki pływania przewiduje 10 wyjazdów, po 2 godziny zajęć na basenie. Z nauki pływania korzystać będzie 45 uczniów z klas II – VI i 21 uczniów z klas I. Zajęcia prowadzić będą trzech wykwalifikowanych instruktorów. Opiekę nad dziećmi w pierwszej grupie klas II – VI sprawuje troje nauczycieli a w drugiej grupie klas I – dwoje . Koszty zajęć na pływalni pokrywają częściowo rodzice, natomiast koszty dojazdu na pływalnię (autokar) dofinansowuje Pan Burmistrz. Zajęcia odbywać się będą dla klas I w poniedziałki a dla klas II – VI we środy.

 

     Celem wyjazdów jest nabycie podstawowych umiejętności pływackich, zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnych form spędzania wolnego czasu, podniesienie ogólnej sprawności uczniów.

 

     Wszystkim życzymy dalszej przygody z wodą oraz ciągłego rozwoju w nauce pływania.


 

 


 

Spotkanie z Panią policjantką 

         16 września 2014r. w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z Panią policjantką Komendy Policji w Dąbrowie Białostockiej pod hasłem
,, Bezpieczna droga do i ze szkoły”. Celem spotkania było zapoznanie                i przestrzeganie zasad ruchu drogowego przez dzieci oraz wyrabianie w nich nawyku prawidłowego zachowania na ulicy. Dzieci miały okazję porozmawiać
z policjantką o zachowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w drodze do
i ze szkoły, w kontaktach z obcymi, podczas zabawy, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Pani policjantka uczuliła także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów  podczas podróży samochodem. Przypomniała, że przywilej jazdy na przednim siedzeniu samochodu dotyczy tylko tych, którzy mają ukończone 12 lat. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Poinformowała także uczniów o zagrożeniach wynikających z kontaktów z nieznajomymi, że nie należy przyjmować niczego od osób obcych. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Największą atrakcją jednak okazała się prezentacja ekwipunku policjantów (lizak, identyfikator, pałka wielofunkcyjna , kajdanki i oczywiście pistolet).Te oraz wiele innych zasad zostały przypomniane dzieciom. Podczas spotkania uczniowie także mieli okazję do zadawania pytań, na które prowadząca udzieliła wyczerpujących odpowiedzi. 

        Wzorem ubiegłego roku z okazji Mikołajek świetlica szkolna zorganizowała zbiórkę zabawek, przyborów szkolnych słodyczy i książek, które zostały przekazane do Placówki Opiekuńczo – Wychawawczej im. dr Ireny Białówny mieszczącej się przy ulicy 11 Listopada 6 w Białymstoku.

Uczniowie naszej szkoły przynieśli dużo zabawek, książeczek, artykułów szkolnych i słodyczy. Wszystkie dary zostały posegregowane i zapakowane do transportu. Zawiezione zostały przez dzieci naszej szkoły. Wśród darów znajdują się paczki dla byłych podopiecznych naszej szkoły. Zbiórka okazała się trafnym pomysłem, a uczniowie wykazali się dużym zrozumieniem i dojrzałością. Podzielili się tym co mają najcenniejsze – miłością. Myślę, że w następnym roku ponowimy akcję i nie będzie to "akcja" ale zapisze się na stałe w kalendarzu pracy naszej szkoły.

Za zrozumienie i przekazane dary bardzo serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom.

 

Elżbieta Olechno

  

 Wniosek do świetlicy (pobierz)

 

 REGULAMIN PRZYJĄCIA DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ ZSS W DĄBROWIE BIAŁOSTOCKIEJ

 

1.Świetlica szkolna jest bezpłatna, czynna w godzinach od 6.30 – 16.30 w dni, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne w szkole.

 

2.Pierszeństwo w przyjęciu do świetlicy będą miały dzieci z klas 0-3, których obydwoje rodzice pracują, rodzic pracujący samotnie wychowujący dziecko oraz uczniowie dojeżdżający.

 

3.W przypadku wolnych miejsc do świetlicy szkolnej mogą być przyjęte dzieci nie objęte w/w kryteriom.

 

4.Dziecko zapisujemy do świetlicy szkolnej w każdym roku szkolnym.

 

5.Opieką zostają objęci również uczniowie skierowani do świetlicy przez dyrekcję szkoły z powodu nieobecności nauczyciela ( z wyłączeniem pory na posiłki ) oraz dzieci nie uczęszczające na lekcję religii, na zajęcia dodatkowe, ale po wcześniejszym zgłoszeniu rodziców / prawnych opiekunów konkretnych dni i godzin ( na piśmie ).

 

5.Zapisów do świetlicy dokonują nauczyciele wyznaczeni przez Dyrektora szkoły. Kwalifikowanie i przyjmowanie uczniów do świetlicy dokonuje komisja powołana przez Dyrektora szkoły wyłącznie na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców lub prawnych opiekunów dziecka na KARCIE ZGŁOSZENIA DO ŚWIETLICY.

 

6.Karta dziecka nie zostanie przyjęta bez aktualnych danych dziecka ( imienia i nazwiska, daty urodzenia, adresu zamieszkania dziecka, klasy do której uczęszcza dziecko ), aktualnego i czynnego numeru telefonu kontaktowego rodziców lub osób upoważnionych ( telefon komórkowy lub w przypadku jego braku telefon stacjonarny ), jasno określonych godzin pobytu dziecka w świetlicy.

 

7.Zgodnie z obowiązującą w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci – mogą one opuszczać świetlicę tylko w towarzystwie rodziców / prawnych opiekunów lub osób upoważnionych przez rodziców / prawnych opiekunów – na piśmie ( opieki nie mogą stanowić dzieci do 10 roku życia – gdyż zgodnie z prawem nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – zgodnie z ustawą z dnia 20.06.1997 – Prawo o ruchu drogowym – art. 43 ust. 1 ). Uczniowie którzy ukończyli 10 lat za zgodą rodziców / prawnych opiekunów wyrażoną na piśmie mogą samodzielnie wracać do domu.

 

8.Uczniowie, którzy posiadają pisemne pozwolenie rodziców, mogą samodzielnie wychodzić ze świetlicy do domu, muszą swoje wyjście zgłosić opiekunowi pełniącemu dyżur.

 

9.SAMODZIELNE WYJŚCIE OZNACZA WYJŚCIE DO DOMU, A NIE PRZEBYWANIE NA BOISKU , PLACU ZABAW LUB OCZEKIWANIE NA RODZICÓW W HOLU SZKOŁY.

 

10.W przypadku jakichkolwiek zmian w sposobie odbioru lub powrotu dziecka ze świetlicy rodzice / prawni opiekunowie muszą powiadomić wychowawców świetlicy w formie pisemnej z datą i czytelnym podpisem. Bez takiego upoważnienia dziecko nie może opuścić świetlicy. Polecenia wydane ustnie dziecku, nie będą respektowane! Zgoda rodzica / prawnego opiekuna wyrażona telefonicznie nie będzie brana pod uwagę!

 

11.Osoby obce dziecku, nieznane wychowawcom, odbierają je za pisemnym upoważnieniem rodziców lub prawnych opiekunów i po okazaniu dowodu osobistego.

 

12.Osoba odbierająca dziecko zobowiązana jest powiadomić o tym wychowawcę świetlicy.

 

13.Osobom niepełnoletnim, nieupoważnionym oraz rodzicom / prawnym opiekunom w stanie nietrzeźwym dzieci nie będą przekazywane!

 

14.Nie ma wyjść na tzw. ,, Prośbę ” czy też ,,Kiedy dziecko będzie chciało ”. Rodzice / prawni opiekunowie wyłącznie pisemnie, podają konkretny dzień i konkretną godzinę samodzielnego wyjścia dziecka ze świetlicy.

 

15.Dzieci z klas 0 – 3 uczęszczające do świetlicy szkolnej nie mogą być odbierane przez osoby niepełnoletnie (zgoda rodziców lub prawnych opiekunów na wyjście dziecka z np. niepełnoletnim rodzeństwem należy rozumieć jako zgodę na samodzielne wyjście dziecka ze świetlicy ).

 

16.Okresową lub całkowitą rezygnację ze świetlicy szkolnej należy zgłosić na piśmie Kierownikowi świetlicy lub wychowawcom świetlicy.

 

17.Rodzice / prawni opiekunowie są zobowiązani odebrać dziecko do godziny 16.30. W wyjątkowych sytuacjach losowych zobowiązani są do telefonicznego powiadomienia wychowawców świetlicy o przewidywanym spóźnieniu, telefon do świetlicy – 797207105 . W razie nieodebrania ucznia ze świetlicy szkolnej oraz braku kontaktu z jego rodzicami / prawnymi opiekunami dziecko będzie przekazane pod opiekę odpowiednim organom.

 

18.Wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za przynoszone przez uczniów do szkoły wartościowe i osobiste przedmioty i pozostawione w świetlicy ( np. telefony komórkowe, urządzenie typu MP3, zabawki, pieniądze, biżuteria itp.).

 

19.Wychowawcy świetlicy współpracują z rodzicami, wychowawcami klas, pedagogiem szkolnym celem rozwiązywania napotkanych trudności wychowawczych.

 

20.W przypadku, gdy zachowanie dziecka zagraża bezpieczeństwu innych dzieci, oraz gdy zostały wyczerpane wszystkie środki zapobiegawcze ( współpraca z rodzicami / prawnymi opiekunami, pedagogiem szkolnym ), a zachowanie dziecka nie uległo zmianie – możliwość uczęszczania na świetlicę może zostać zawieszona. Wniosek o usunięciu dziecka ze świetlicy przedstawia Kierownik świetlicy na posiedzeniu Rady Pedagogicznej. Rada podejmuje stosowną uchwałę. Od decyzji Rady Pedagogicznej nie ma odwołania. Rodzice dziecka karnie usuniętego ze świetlicy mogą po raz kolejny starać się o przyjęcie dziecka do świetlicy dopiero w następnym roku szkolnym.

 

21.Rodzice / prawni opiekunowie osobiście powierzają dziecko z klas 0 - 3 wychowawcy świetlicy ( nie dotyczy to dzieci dojeżdżających ). W przeciwnym wypadku wychowawcy nie ponoszą odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka ( wychowawca w dzienniku zajęć świetlicy zaznacza dziecku nieobecność w danym dniu ). Rodzice ponoszą odpowiedzialność za dziecko, które zostało przyprowadzone do szkoły przed lekcjami, a nie zgłosiło się do świetlicy. Obowiązkiem dziecka jest zgłosić swoje przyjście do wychowawcy świetlicy.

 

22.W świetlicy przez cały rok szkolny obowiązuje zmiana obuwia.

 

23.W świetlicy obowiązuje regulamin świetlicy, z którym dziecko jest zapoznawane we wrześniu.

 

24.Dziecko przebywające w świetlicy zobowiązane jest do przestrzegania określonych zasad, dotyczących przede wszystkim: bezpieczeństwa pobytu w świetlicy, kulturalnego zachowania się, podstawowych zasad higieny oraz do poszanowania sprzętu stanowiącego wyposażenie świetlicy.

 

25.Nie przestrzeganie zasad regulaminu może skutkować skreśleniem dziecka z listy uczniów uczęszczających do świetlicy.

 

26.Za zniszczenie przedmiotów będących wyposażeniem świetlicy odpowiedzialność materialną ponoszą rodzice / prawni opiekunowie.

 

27.Dziecko przebywające w świetlicy każdorazowo zgłasza potrzebę wyjścia ze świetlicy u wychowawcy ( np. do toalety, biblioteki, sklepiku szkolnego itp.).

 

28.Dzieci będą wypuszczane ze świetlicy na zajęcia dodatkowe pozalekcyjne (na podstawie pisemnej informacji od rodziców z podaniem konkretnego dnia tygodnia i godziny ).

 

29.Dzieci przyjęte do świetlicy szkolnej mają obowiązek dostarczenia podpisanej „wyprawki szkolnej” do końca września każdego roku szkolnego.

 

 Dąbrowa Białostocka    

                                                  


 

Wycieczka na Litwę do DRUSKIENNIK

   

13.06.2014r. jako uwieńczenie całorocznej wytężonej pracy i sprawdzenia nabytych umiejętności pływackich, zorganizowana  została jednodniowa wycieczka na Litwę do Druskiennik. Program wycieczki obejmował rejs statkiem po rzece Niemen, zwiedzanie w miejscowości Liszkawa  zamku i obiektów po byłym klasztorze dominikanów, a obecnie jest to Centrum Kultury, obiad oraz czterogodzinny pobyt wAguaparku. W wyjeździe udział wzięli wszyscy uczestnicy kursu pływania. Uczniowie po raz kolejny doświadczyli, że jest to doskonała forma gospodarowania czasem wolnym, pozwalająca oderwać się od codziennych, nie zawsze dobrych przyzwyczajeń. Poniżej prezentujemy zdjęcia z wycieczki.

 

 


Podsumowanie wyjazdów na basen

 

Na ostatnich zajęciach w dniu 28 maja 2014r. odbyło sie uroczyste wręczenie dyplomów w obecnosci Pani dyrektor, rodziców, instruktorów i wychowawców grupy.Zdjęcia z zakończenia kursu pływania zamieszczamy poniżej.

 


 

W  dniu  14 maja 2014r. na przedostatnich zajęciach odbył się egzamin, w wyniku którego 13 osób osiągnęło wysoki stopień umiejętności pływackich i zdobyło tytuł "Małego Mistrza Pływania". Natomiast 31 osób oswoiło się z wodą, nauczyło pływać  i przeszło na duży basen, jednak swoje umiejętności będą jeszcze doskonalić w następnym roku szkolnym. Uczniowie Ci zdobyli tytuł "Już pływam". 

 

 


 

 


 

Dnia 21.03.2012r. obchodziliśmy w świetlicy szkolnej pierwszy dzień wiosny. Dzieci ze świetlicy grup "0" wraz z paniami zrobiły z siana i papieru marzannę symbolizującą zimę. Wszystkie grupy świetlicowe spotkały się o godzinie 14.15 na placu szkolnym i przeszły ulicami Dąbrowy Białostockiej niosąc marzanną- kukłę symbolizującą zimę, do pobliskiej rzeczki. Następnie powiedziały nauczoną wcześniej rymowankę, wyrzuciły marzannę i zaczęły przywoływać wiosnę. Prośby i zaklęcia chyba się udały, bo świeciło słońce i było ciepło. Wszystkie dzieci w drodze powrotnej szukały oznak wiosny. Atmosfera była miła a uczniowie bardzo zadowoleni. Na zakończenie "wyprawy" korzystając z pięknej pogody  świetliczaki bawiły się  na szkolnym placu zabaw. Poniżej prezentujemy zdjęcia.

 

 


  

 

„ Dary Serca”

Z okazji Mikołajek, świetlica szkolna zorganizowała zbiórkę zabawek, przyborów szkolnych i książek, które przekazane zostały do Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej im. dr Ireny Białówny mieszczącej się przy ulicy 11 Listopada 6 w Białymstoku.

W związku z akcją uczniowie naszej szkoły przynieśli dużo zabawek, książeczek, artykułów szkolnych, a najwięcej było pluszaków. Wszystkie dary zostały posegregowane i zapakowane do transportu. Zawiezione zostały do dzieci w poniedziałek (9 grudnia 2013r.). Wśród darów znalazły się paczki dla podopiecznych naszej szkoły. Prezenty sprawiły dzieciom niespodziankę a tym samym radość.

Zbiórka okazała się trafnym pomysłem, a uczniowie wykazali się dużym zrozumieniem i dojrzałością. Podzielili się tym co mają najcenniejsze – miłością.

Za zrozumienie i przekazane dary bardzo dziękujemy w imieniu organizatorów i dzieci z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Białymstoku.

 

Elżbieta Olechno

 

 

 


 

 

 RADOŚĆ Z NAUKI
CZYLI RAZEM W WODZIE

     Rok szkolny 2013/2014 jest trzecim z kolei rokiem, w którym w świetlicy szkolnej zorganizowano wyjazdy do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Augustowie, celem zdobycia umiejętności pływackich przez uczniów naszej szkoły. Chętnych podzielono na trzy grupy, w każdej po 15 osób. Dwa zespoły uczą się pływać, trzeci doskonali swoje umiejętności na głębokim basenie nabyte w minionym roku szkolnym. Uczniowie pływają pod nadzorem dwóch doświadczonych ratowników: p. Mirka i p. Artura, kilku ratowników i nauczycieli – wychowawców świetlicy, organizatorów całego przedsięwzięcia. Każdy wyjazd to doskonała forma spędzania czasu wolnego, która stymuluje rozwój fizyczny i motoryczny oraz usprawnia i uodparnia organizm dziecka.
     Cały cykl składa się z dwudziestu popołudniowych wyjazdów ( 10 wyjazdów w I i 10 wyjazdów w II semestrze) i wymaga od uczniów pracowitości, wytrwałości i samodyscypliny, ponieważ powroty są ok. godziny 2100, natomiast nie ma ulgi w odrabianiu lekcji na następny dzień.
Szczególne podziękowania należą się p. Burmistrzowi naszego miasta, który wyraził zgodę na dowóz dzieci gimbusem szkolnym, nie pobierając od rodziców dodatkowych opłat.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z tegorocznych zajęć w Ośrodku Sportowym w Augustowie.

 

Alicja Gryżenia

 

 

 


 

 

,, PASOWANIE NA ŚWIETLIKA’’

 

W dniu 29 listopada 2013 roku na auli Zespołu Szkół Samorządowych w Dąbrowie Białostockiej odbyło się ,, Pasowanie na Świetlika ” dzieci z oddziałów zerowych uczęszczających na świetlicę szkolną. Przygotowania trwały od początku roku szkolnego, ponieważ aby ,,dostać się ” do grona ,, braci świetlicowej ”trzeba było wykazać się nie lada umiejętnościami. Był to dla niektórych pierwszy tak ważny debiut przed szerszą publicznością. Uczniowie z klas ,,0 ” w obecności Pani Dyrektor, rodziców, wychowawców i nauczycieli złożyli uroczyste ślubowanie oraz zostali pasowani na wychowanków naszej świetlicy   przez Panią Dyrektor, dużym ołówkiem. Po ślubowaniu wychowankowie dostali dyplomy oraz Rożki obfitości Naszym wychowankom życzymy dużo sukcesów w nauce i radości w codziennym życiu.

 

 

 


  

SZKOLNY FIKOLAND

W poniedziałek uczniowie po przerwie wakacyjnej powrócili do szkolnych ławek i kolegów. Początek roku szkolnego to nowe oczekiwania i wyzwania. W okresie wakacyjnym dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Dąbrowie Białostockiej starał się wykorzystać ten czas na różnego rodzaju remonty, by dzieci naszej szkoły od drugiego września mogły w miłym otoczeniu rozpocząć naukę. Wraz z nowym rokiem szkolnym zaczęło funkcjonować w naszej szkole miejsce zabaw w wyremontowanej sali o wystroju morskich fal, pod nazwą „Szkolny Fikoland”. Największą atrakcją jest suchy basen z tysiącem kolorowych piłeczek. Różnorodność i atrakcyjność zakupionych urządzeń takich jak: teatrzyk z pacynkami, kształtki rehabilitacyjne z pianki, zestawy do balansowania, układanki, wspinaczka i klocki konstrukcyjne pozwolą rozwijać poprzez dobrą zabawę sprawność fizyczną, koordynację wzrokowo- ruchową, zdolności manualne i manipulacyjne. Wszystkie te działania umożliwiają w dużej mierze wyrównać szanse edukacyjne naszych uczniów już od najmłodszych klas. Wyposażenie ,,Szkolego Fikolandu” zostało sfinansowane z Rządowego Projektu ,,Radosna Szkoła” oraz ze środków własnych placówki. Najmłodsi uczniowie z klas 0-3 oddają się beztroskiej zabawie do tego stopnia, że rodzice mają problem z odebraniem dzieci ze szkoły.

Najmłodszym uczniom naszej szkoły życzymy miłej i bezpiecznej zabawy.

 

Alicja Reducha

Barbara Karp


 

Przedstawienie pt: "Maja szuka wiosny"


 

Wyniki konkursu pt: „Baśnie Andersena”

Klasy I – III

1 miejsce

Oliwia Ryszkiewicz

2 miejsce

Adran Hawrylik, Szymon Kiejko

3 miejsce

Klaudia Nasiadko, Natalia Kułak, Sylwia Sapkowska

 

Klasy IV – VI

1 miejsce

Dominika Olechno, Dominika Krzywosz

2 miejsce

Patrycja Oliwia Lipska, Julia Grabińska, Urszula Okurowska

3 miejsce

Adam Lewkowicz, Weronika Kiejko, Zuzanna Sulima, Michalina Silwonik

Dąbrowa Białostocka 27 marca 2013 r.


 


 

W dniu 14 listopada 2012r. w świetlicy szkolnej przy Zespole Szkół Samorządowych - Szkole Podstawowej im.T. Kościuszki w Dąbrowie  Białostockiej, już po raz czwarty odbyłą się uroczystość "Pasowania na Świetlika" uczniów grup zerówkowych. Celem tej imprezy było przyjęcie uczniów do gromady świetlicowej oraz integracja rodziców ze środowiskiem szkolnym.

     Uroczystość odbyła się na auli szkolnej. Przepustką do uczestnictwa w imprezie osób dorosłych było wylosowanie zadania , które należalo natychmiast wykonać.

     Akademię rozpoczął Dyrektor Szkoły p. Jerzy Białomyzy, który powitał wszystkich zebranych gości, a przede wszystkim uczniów klas "0" bohaterów uroczystości. Wszystkim życzył również, aby jak najlepiej czuli się i bawili w naszej szkole. Następnie starsi uczestnicy świetlicy podzielili się wrażeniami z codziennego pobytu w świetlicy, po czym p. Basia sprawdziła czy kandydaci na "Świetlików" dobrze znają regulamin świetlicy i czy go przestrzegają. W dalszej części dzieci zostały poddane trzem próbom: wiedzowej, siłowej i smakowej. Zadania polegały na odgadnięciu zagadek, rozbiciu nogą balona i zjedzeniu kawałka cytryny z uśmiechem na twarzy. Wszystkie próby zostały wykonane wzorowo. Na zakończenie tzw. "egzaminu" zerówkowicze musieli popisać się znajomością bajek, które też nie sprawiły najmniejszego problemu.

W dalszej części delegacja uczniów kl.VI przekazała młodszemu pokoleniu statuetkę "koniczynkę" - symbol szczęścia każdego śiwetliczaka. Kulminacyjnym punktem uroczystości było ślubowanie  i pasowanie dzieci na "Świetlika", którego dokonał p. dyrektor .  Nowo przyjęte świetliki otrzymały dyplomy, odznakę koniczynki i lizaka.

Kolejnym punktem uroczystości był krótki program słowno-muzyczny w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek ze świetlicy.

       Atmosfera była wspaniała, uśmiech na twarzach dzieci, to znak, że wszyscy świetnie się bawili. Wszyscy pełni wrażeń rozeszli się do domu. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z tej uroczystości.  

 


 

Świetlica szkolna zorganizowała w roku szkolnym 2012/2013  cykliczne wyjazdy do Augustowa na Miejską Pływalnie. Wyjazdy mają trwać przez cały rok szkolny podzielony na dwa semestry, po 90 minut jednorazowo (45 minut - nauka pływania pod nadzorem instruktora i 45 minut - zabawy dowolne w wodzie). W wyjazdach bierze udział 35 uczniów ze wszystkich grup wiekowych.Podczas nauki pływania uczniowie podzieleni są na dwie grupy.

Planowane terminy wyjazdów to: I pólrocze - 18.IX, 26.IX, 3.X., 10.X., 17.X., 24.X., 7XI., 14.XI., 21.XI., 28.XI.2012r. oraz

II pólrocze - 6.III., 13.III., 20.III.,10.IV., 17.IV., 24.IV., 6.V., 15.V., 22.V., 5.VI.2013r. Wyjazdy są w każdą środę o godz. 16.45 powrót ok. godz. 20.50. Opiekunami grupy są wychowawczynie świetlicy; Alicja Gryżenia, Bożena Bernatowicz i Barbara Karp. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z pobytu na pływalni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Projekt Mały Mistrz

*****
 

Organizacja wyjazdu dzieci 

***** 

 

*****

*****

*****

*****

*****


bottom