top
logo


Dzisiaj jest: 17 Grudzień 2017    |    Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta
PDF Drukuj

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI SZKOLNEJ Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

Dekorację stanowią: tablica, ławki, biurko. Przerwa - dzieci biegają pomiędzy ławkami, piszą po tablicy "Ala ma kota", "Kocham szkołę - ale tylko w wakacje." - na scenę wchodzi woźna, dzwoni dzwonkiem i głośno oznajmia, że czas na lekcję - dzieci (6) niechętnie wracają do ławek, wchodzi nauczycielka, wita się z dziećmi Nauczycielka: Dzisiaj porozmawiamy o szkole. Uczniowie: (niezadowoleni, wydają okrzyki niezadowolenia) Nauczycielka: Wybierzemy się w podróż do przeszłości. Uczniowie: (poruszeni, zainteresowani) Nauczycielka: Uruchamiam nasza machinę czasu (kręci kołem i zatrzymuje na polu z napisem"lata 60 - te" (dzieci przechodzą przez scenę, rozwijają szarfę z napisem "Lata 60 - te") Nauczycielka: W szkole królują mundurki, szydełkowe, białe mocno wykrochmalone kołnierzyki. (w tle słychać muzykę - tango. Na scenę wchodzą parami dzieci, dziewczynki w granatowych fartuszkach, berecikach, białych rajstopkach, chłopcy w krótkich spodenkach z tekturowymi tornistrami) Nauczycielka: Zeszyty i książki uczniowie noszą w takich oto tornistrach wykonanych z grubej, lakierowanej dykty (uczeń prezentuje tornister przechadzając się po scenie) - Pisza używając obsadek, niezbędnym jest kałamarz z atramentem i bibułą, musza też pamiętać o zapasowych stalówkach, furorę robią wśród uczniów drewniane piórniki (dziecko prezentuje widowni piórnik, dzieci schodzą ze sceny; do machiny czasu podchodzi dziecko, obraca koło, zatrzymuje na polu "lata 70 - te" Nauczycielka: W szkole nadal obowiązują mundurki i fartuszki, szczytem szkolnej elegancji wśród dziewcząt są fartuszki "krzyżaczki" (wchodzi dziewczynka w takim fartuszku, dumnie przechadza się po scenie; rozlega się muzyka - piosenka Czerwonych Gitar "Kto za tobą w szkole ganiał.." Na scenę wbiega dwóch chłopców, próbują zwrócić na siebie uwagę ciągnąc dziewczynkę za warkocz, potrącając, jeden wręcza jej kartkę z wierszykiem. Dziewczynka jest niezadowolona, opędza się od chłopców). Nauczycielka: Każdy uczeń ma na rękawie fartuszka i płaszczyka przyszyta tarcze szkoły. (na scenę wchodzą dzieci w fartuszkach, z tornistrami na plecach, na rękawach mają tarcze i emblematy z napisem "Wzorowy uczeń") Nauczycielka: Są tu też wzorowi uczniowie, najlepsi w nauce i pracy, zawsze aktywni. Chętnie biorą udział w czynach społecznych. (dzieci z emblematami "Wzorowy uczeń" dumni przechadzają się po scenie, a następnie równiutkim szeregiem schodzą z niej) Nauczycielka: Wszyscy obowiązkowo pija kubek gorącego mleka. (wchodzą dzieci z metalowymi kubkami, woźna dzwoni dzwonkiem i krzyczy "Mleko! Mleko!" Dzieci schodzą ze sceny. Do machiny czasu podchodzi kolejne dziecko z klasy. Uczeń: Kręć się koło! Kręć się koło! Pokaż jak to kiedyś było ze szkołą! (Dziecko kręci kołem, zatrzymuje na polu "lata 80 - te". Rozlega Sie muzyka zespołu Perfect "Chcemy być sobą". Na scenę wbiegają dzieci, część w fartuszkach z tarczami, inne w kolorowych bluzach. Pierwsi ustawiają się w szeregu, pozostałe dzieci tańczą, skaczą, wymachują rękoma, wzorowi uczniowie próbują ustawić ich w szeregu) Nauczycielka: Zmiany dotarły do szkoły, zniknęły mundurki i białe kołnierzyki, szkoła stała się bardziej kolorowa i liberalna. Ale jedno się nie zmieniło, uczyć muszą się wszyscy. (następne dziecko kręci kołem, zatrzymuje na polu "rok 2004". Na scenę wbiegają dzieci, są ubrane w kolorowe bluzeczki, dziewczynki maja fantazyjne fryzury, niektóre dzieci maja dzwoniące telefony komórkowe, sadowią się na ławeczkach i podłodze. Nauczycielka: Współczesna szkoła to ciekawe podręczniki, nowoczesne metody pracy, komputery...integracja.... (Wypowiedź nauczycielki przerywa głos dzwonka, dzieci zrywają się z miejsc, robią wężyk i tańczą po całej sali przy muzyce zespołu O-ZONE, włączają do wężyka dzieci będące widzami. Muzyka milknie, dzieci ustawiają się w szachownicę.) Uczeń 1: Bez względu na czas i miejsce, w Warszawie, czy w Dąbrowie Uczeń 2: Czy bardzo grzeczna, czy ciut zbuntowana Uczeń 3: Kolorowa, czy trochę szara, choć zmianom się poddała to jednak pozostała! Wszyscy: SZKOŁA!!! Uczeń 4: Czasem trochę marudzimy, nosem na naszą szkołę kręcimy. Uczeń 5: Że wcześnie wstawać trzeba! Uczeń 6: Że lekcja za długa! Uczeń 7: Przerwa zbyt krótka! Uczeń 8: Ciągle pytają! Uczeń 9: I tylu rzeczy wymagają! Uczeń 10: Ale chętnie tu przychodzimy, bo w naszej szkole Wszyscy: SIĘ UCZYMY! Uczeń 11: Czytać, pisać i rachować. Uczeń 12: Pięknie śpiewać, recytować! Świat przyrody i tradycje Uczeń 13: Dzięki szkole są nam bliskie. Uczeń 14: Przez światy bliskie i dalekie, przez drogi trudne i nieznane do bezmiernego oceanu wiedzy prowadzą nas dziś Wszyscy: NASZE PANIE! Uczeń 15: Świat kolorowy pokazują, tęczę uśmiechu nam malują Uczeń 16: Dziś dziękujemy, przepraszamy! Wszyscy: Dla nich piosenkę tę śpiewamy. (dzieci ustawiają się w półkolu, w rękach mają żółte i niebieskie pompony, śpiewają piosenkę zespołu 2+ 1 "Pomaluj mój świat", kołyszą się w rytm muzyki, podczas refrenu unoszą w górę ręce, poruszają pomponami)

Scenariusz opracowała nauczycielka SP w Dąbrowie Biał. Zofia Markowska

 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 

Projekt Mały Mistrz

*****
 

Organizacja wyjazdu dzieci 

***** 

 

*****

*****

*****

*****

*****


bottom