Spotkanie z Policją

     16 września 2021 r. w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Białostockiej policjanci odwiedzili uczniów zerówki. Przeprowadzili z nimi pogadankę o bezpieczeństwie  na drodze, podczas zabaw na podwórku i w domu. Były ćwiczenia praktyczne przechodzenia przez jezdnię. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom numery alarmowe.

Na zakończenie wizyty policjanci wręczyli dzieciom elementy odblaskowe i wyjaśnili jaki mają wpływ na bezpieczeństwo pieszego.


                                                                     Ognisko

      Dnia 15.06. 2021 r. odbyła się wycieczka autokarowa dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Dąbrowie Białostockiej do gospodarstwa Pana Wróblewskiego w Stocku. Głównym punktem wyprawy było ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. O godzinie 8.30 po zjedzeniu śniadania z przed szkoły wesoła gromadka zerówkowiczów, w asyście wychowawczyń i opiekunów, wyruszyła gimbusem szkolnym na wycieczkę, aby miło i zdrowo spędzić czas na zabawach rekreacyjno-sportowych w tak urokliwym miejscu. W wycieczce wzięło udział 74 dzieci.

    Celem wycieczki była integracja środowiska przedszkolnego, poprzez wspólną zabawę na świeżym powietrzu oraz aktywne i kulturalne spędzanie wolnego czasu. W przeddzień wycieczki dzieci zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas jazdy autokarem, zabaw, i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. W czasie trzygodzinnego pobytu, dzieci wspólnie ze swoimi paniami bawiły się przy ognisku. Oczywiście nie zabrakło również integracyjnych zabaw w ogrodzie. Wspólnej zabawie dopisywała piękna słoneczna pogoda, dzięki temu dzieci chętnie uczestniczyły w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Podczas ogniska można było zjeść pyszną kiełbaskę, którą dzieci starały się samodzielnie upiec, oraz ugasić pragnienie zimnymi napojami. Degustacja ogniskowych przysmaków trwała dość długo. Wspólne spotkania tworzą okazję do wzajemnego poznania się oraz zintegrowania się z kolegami innych grup. Taka luźna forma spotkań rodzi wiele pomysłów współpracy na przyszłość. Czas spędzony na świeżym powietrzu minął bardzo szybko.

    Ten piękny dzień w plenerze, z ruchem i wspólną biesiadą przy ognisku, przedszkolaki na pewno zapamiętają, uwieczniając przeżyte chwile np. w swoich pracach plastycznych wykonanych podczas zajęć w szkole. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń, zabaw i śmiechu. Dziarskie miny i rumieńce na twarzach naszych milusińskich świadczą o dobrym samopoczuciu i wspólnie spędzonym czasie. Uczestnicy po uporządkowaniu terenu, pełni wrażeń, powrócili do szkoły.


„Kolorowe motyle ”

    W maju w oddziałach przedszkolnych przeprowadzony został rodzinny konkurs plastyczno – techniczny ,,Kolorowy motyl” zorganizowany przez Panią  Barbarę Karp.

    Konkurs miał za zadanie rozwijać wyobraźnię i pomysłowość.  Adresatami konkursu byli rodzice wraz z dziećmi, którzy mieli za zadanie wykonanie kolorowego motyla z wykorzystaniem różnych technik i materiałów. Praca przestrzenna formatu A3 i większa ( praca mogła być zawieszona na sznureczkach lub przymocowana na patykach). Wszystkie prace są piękne i estetycznie wykonane.

    W konkursie wzięło udział 52 dzieci wraz z rodzicami. Wszystkie prace zostały nagrodzone nagrodą książkową i dyplomem. Wszystkim rodzicom i dzieciom serdecznie dziękujemy za przepiękne prace i udział w konkursie. Prace zdobią nasz korytarz, a motyle unoszące się w powietrzu, swym urokiem zachwycają wszystkich. Sami zobaczcie:


Szanowni Państwo

Od 1 marca 2021 roku Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej organizuje zapisy do oddziałów przedszkolnych( tzw. zerówek) dla dzieci urodzonych w 2015 i 2016 roku. W związku z obecną sytuacja epidemiologiczną zapisów można dokonać tylko zdalnie. Otrzymany przez Państwa kwestionariusz należy uzupełnić i podpisać w wyznaczonych miejscach, a potem:

- wysłać zwykłą pocztą na adres szkoły:
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki

w Dąbrowie Białostockiej
ul. Południowa 13 16-200 Dąbrowa Białostocka
z  dopiskiem ZAPISY 2020/2021  lub

- wysłać zeskanowany lub sfotografowany uzupełniony kwestionariusz na pocztę e-mailową szkoły: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wpisując w temacie ZAPISY 2020/2021  lub

-przynieść uzupełniony kwestionariusz do szkoły (Południowa 13 Dąbrowa Białostocka, wejście od ul. Południowej) i wrzucić do przygotowanego na holu pojemnika w dniach 2-3 marca (wtorek, środa) 2021 w godzinach 7.30-15( z przerwą 11.15-12.15). Również w tych dniach i godzinach na holu będzie można uzyskać pomoc w uzupełnieniu kwestionariusza lub uzyskaniu odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania rodziców dotyczące organizacji pracy ZERÓWEK.

Bardzo prosimy o terminowość w wysyłaniu i doręczaniu kwestionariuszy, gdyż liczba zapisanych w tym terminie dzieci decyduje o liczebności grup, które przygotujemy dla naszych najmłodszych.
Ostateczny termin wysłania dokumentu to 08.03.2021 (poniedziałek)

Rodzice dzieci, które uczęszczają do miejscowego przedszkola będą mogli przekazać uzupełniony kwestionariusz dla pedagoga szkolnego, który w dniach 02.03 i 03.03 będzie oczekiwał na Państwa dokumenty na holu przedszkola w godzinach 7.30-8.30.

Wszelkie informacje na temat zerówek udzielane będą również telefonicznie: 85 7121 023 w godzinach pracy szkoły.

Karta zgłoszenia dziecka - do wydrukowania:

Wzór wypełnienia - Karty zgłoszenia ucznia

 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej zapewnia realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci sześcioletnich i chętnych pięciolatków poprzez stworzenie odpowiednich warunków wychowania i opieki w zakresie:

  1. Organizacji pracy oddziałów przedszkolnych:

Szkoła prowadzi zajęcia dydaktyczne w godzinach 8-13.00 lub 8-13.45(piątek). Dzieci przedszkolne mogą przebywać pod opieką szkoły w godzinach 6.30-17( 6.30-8 oraz od 13-opieka świetlicowa w dwóch grupach świetlicowych przedszkolnych). W szkole nie ma zmianowości, wszyscy rozpoczynają lekcje o 8.00 . Organizacja dowożenia dopasowana jest również do zajęć pozalekcyjnych. Ostatni odwóz odbywa się koło godziny 16-tej. Dzieci z oddziałów przedszkolnych z reguły odjeżdżają ze szkoły ok. godziny 13.
 W szkole zorganizowane są również nieodpłatne zajęcia pozalekcyjne rozwijających zainteresowania, umiejętności dzieci przedszkolnych, zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej:
- gimnastyka korekcyjna dla grup przedszkolnych, rytmika dla grup przedszkolnych,
- zajęcia z logopedą, pomoc psychologa, pedagoga, zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych.      
Uczestnicy zajęć reprezentują szkołę w wielu pokazach, przeglądach, występach, wystawach, konkursach.
  2.Warunków lokalowych:
Budynek szkoły kilka lat temu przeszedł termomodernizację. Jest zadbany, estetyczny, posiada dwa place zabaw, salę zabaw dla najmłodszych, osobne szatnie dla każdej grupy przedszkolnej. Jest dostosowany do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi( podjazdy, dostosowana toaleta).  W szkole znajduje się kuchnia, stołówka, aula, sala gimnastyczna, hala sportowa, zespół boisk wielofunkcyjnych, sklepik szkolny. Dzieci z grup przedszkolnych jedzą obiady pod opieką swoich wychowawców w wyznaczonej tylko dla nich godzinie. Do dyspozycji uczniów jest również gabinet opieki przedmedycznej czynny codziennie od 7.30-15. Uczniowie korzystają z biblioteki- jedno pomieszczenie w przeznaczone jest dla klas O-IV. Uczniowie w czasie odwozów objęci są opieką w autobusach, przy przyprowadzaniu ze szkolnego autobusu do szatni i odprowadzaniu po lekcjach do autobusu codziennie dyżurują dwie opiekunki. Od prawie sześciu lat korzystamy z dziennika elektronicznego. Rodzice na bieżąco mają dostęp do informacji o swoim dziecku.      

3.  Pomocy psychologiczno-pedagogicznej: 
 Szkoła zapewnia pomoc psychologiczno-pedagogiczną uczniom, rodzicom i nauczycielom.

Mamy do dyspozycji następujących specjalistów:
- dwóch pedagogów i psychologów, logopedę( na pełnym etacie), specjalistów z zakresu terapii pedagogicznej, oligofrenopedagogów(praca z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną), surdopedagoga (praca z dziećmi z niedosłuchem i niesłyszącymi), specjalistów do pracy z dziećmi autystycznymi, socjoterapeutów(specjalistów do pracy z dziećmi zagrożonymi niedostosowaniem społecznym).
Szkoła posiada wykształconą, doświadczoną  kadrę. Wszyscy nauczyciele pracują zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami i cały czas na bieżąco dokształcają się na kursach i studiach podyplomowych.
Zdjęcia poszczególnych pracowni, szatni, toalety, zajęć , w których uczestniczą dzieci z grup przedszkolnych mogą Państwo obejrzeć na stronie szkoły: spdabrowabial.pl