Uczniowie klas trzecich życzą wszystkim udanych wakacji.

 

Dnia 14 czerwca świetlica została nominowana przez grupę: „Bociany” z Przedszkola nr 2 w Sokółce  do #challengeniebieskiemotyle2021. Celem akcji jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. My z kolei nominowaliśmy:

 • Miejsko -Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej,
 • Salezjański Ośrodek Wychowawczy w Różanymstoku oraz
 • Szkołę Podstawową w Nowym Dworze.


Uczniowie klas trzecich w dniach od 8 października do 10 czerwca uczestniczyli w lekcjach pływania, na pływalni w Sokółce, w ramach projektu: „UMIEM PŁYWAĆ”, zorganizowanego przez Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy. Zajęcia  prowadzone były przez instruktorów bardzo profesjonalnie, w miłej i przyjemnej atmosferze. Trzecioklasiści chętnie w tych zajęciach uczestniczyli. Wszyscy uczniowie zdobyli podstawowe zasady i umiejętności pływackie.

                                                                             Opiekun grupy: Andrzej Jałoszewski


   15 czerwca uczniów  klas trzecich odwiedziły Panie z Wydziału Ochrony Środowiska ze Starostwa Powiatowego w Sokółce. Byliśmy  bardzo zaskoczeni tym, że Panie przyjechały do nas specjalnie, podziękować za wykonane  przez świetliczaki karteczki  w ramach projektu: „ Serdeczna Karteczka”. Uczniowie byli przeszczęśliwi z otrzymanych gadżetów.88 urodziny Koziołka Matołka

    9 czerwca dzieci ze świetlicy klas 2b i 2c pod kierunkiem Pani Bożeny Bernatowicz świętowały 88 urodziny Koziołka Matołka. Wychowawczyni w rewelacyjny sposób przygotowała obchody tych urodzin, przeprowadziła szereg konkurencji oraz konkursów związanych z Koziołkiem Matołkiem. Na koniec świętowania, jak przystało na urodziny, uczniowie mieli możliwość skosztowania tortu urodzinowego. Cała uroczystość była zwieńczeniem całorocznego projektu edukacyjnego, pt: „ Idź ty lepiej, Koziołeczku szukać swego Pacanowa” organizowanego przez Europejskie Centrum Bajki -Pacanów.


 Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja 2021 r. obchodzony był Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, dlatego tez świetliczaki ze świetlicy kl. II  wykonały laurki i odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Białostockiej oraz bibliotekę w naszej szkole. Poniżej prezentujemy zdjęcia.


Z okazji Dnia Matki uczniowie klas III,  korzystających z świetlicy szkolnej

przesyłają najserdeczniejsze życzenia.


 Sprawozdanie z akcji charytatywnej „Pomóż zwierzętom ze schroniska”

     W miesiącu lutym 2021r. na terenie naszej szkoły odbyła się zbiórka darów dla schroniska bezdomnych zwierząt w Sokółce. Zbiórka została zorganizowana przez Świetlicę kl. II wraz z wychowawcami. Celem akcji było przede wszystkim zebranie potrzebnych schronisku rzeczy w tym (karmy, smyczy, obroży i koców) dla podopiecznych ww. organizacji, a tym samym wyrabianie w dzieciach wrażliwości na potrzeby czworonożnych przyjaciół. Zbiórka miała również uświadomić uczniom, jak ważna jest bezinteresowna pomoc i zwrócić uwagę, na potrzeby schronisk – szczególnie podczas okresu zimowego.

     W akcji wzięły udział klasy „0” oraz klasy I-III naszej szkoły. Dzięki ofiarności rodziców dzieci, uczęszczających do naszej szkoły, udało się zgromadzić dużą ilość pożywienia i smakołyków dla zwierząt, smyczy
i zabawek. Wszyscy byliśmy zadowoleni z efektów akcji. Każdy kto brał udział w akcji otrzymał pamiątkowy dyplom  "Przyjaciela zwierząt" przygotowany przez organizatorów akcji.

     Zebrane dary zostały przekazane przez przedstawicieli  szkoły w dniu 10.III.2021r. do schroniska w Sokółce (ze względu na pandemię dzieci nie mogły uczestniczyć w przekazaniu darów).

     W imieniu pracowników schroniska i ich podopiecznych, składamy ogromne podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do wspólnego sukcesu.  Zachęcamy również, aby podczas decyzji o przyjęciu do swojego domu pupila, rozważyć również możliwość adopcji czworonoga ze schroniska.

                                                                                                                           Bożena Bernatowicz


 

REGULAMIN  KONKURSU PLASTYCZNEGO NA ŚWIĄTECZNĄ KARTKĘ WIELKANOCNĄ

 Tematyka: Konkurs obejmuje czas związany ze Świętami Wielkanocnymi (wszystkimi przygotowaniami, obyczajami i obrzędami zarówno religijnymi, jak i świeckimi) i polega na przedstawieniu własnego postrzegania tych świąt poprzez działania plastyczne.

Każdy uczestnik może wykonać 1 pracę o wymiarach kartki pocztowej A5, zaprojektowaną i wykonaną dowolną płaską techniką (rysowanie, malowanie, wyklejanie itp.).

W konkursie nie będą oceniane prace wykonane w technice komputerowej, w technice collage wykorzystujące gotowe fragmenty pocztówek, reprodukcji, zdjęć oraz wykonane przez naklejanie kasz, makaronów, ryżu, koralików, itp. materiałów sypkich.

Inspiracją do wykonania prac mogą być stroje ludowe, hafty, wycinanki i inne wyroby rękodzieła artystycznego.

Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych: I kategoria: klasy I . II kategoria kl .II  ,  III kategoria kl. III szkoły podstawowej.

                                    Najładniejsze prace zostaną wysłane na Ogólnopolski Konkurs do Suszca.

 CELE KONKURSU:

 • propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi,
 • rozwój wrażliwości plastycznej i artystycznej,
 • pogłębienie wiedzy na temat symboli związanych z Wielkanocą

Prace konkursowe należy przynieść do świetlicy  sala nr 4 (do p. Bożeny Bernatowicz) do dnia 8.03.2021


 KONKURS:

W świetlicy klas I-III odbył się w lutym konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową. Komisja w każdej grupie wiekowej przyznała  trzy miejsca plus jedno wyróżnienie. Oto wyniki konkursu:

Klasy I

 1. Gabriela Ch.- klasa 1c
 2. Rozalia M.- klasa 1a
 3. Agata O.- klasa 1b

Wyróżnienie: Rozalia J.-klasa 1a

Klasy II

 1. Weronika K.-klasa 2b
 2. Antoni K.-klasa 2b
 3. Gabriela Alicja K.-klasa 2c

Wyróżnienie: Mateo M.- klasa 2a

Klasy III

 1. Anna Ś. -klasa 3a
 2. Izabela W.-3c
 3. Mateusz K.-klasa 3b

Wyróżnienie:  Maja F.- klasa 3b


O G Ł O S Z E N I E

W ramach realizowanego projektu przez 2 grupy świetlicowe

„Idź ty lepiej, Koziołeczku szukać swego Pacanowa”

organizujemy zbiórkę karmy lub innych rzeczy dla zwierząt, które zostaną przekazane do schroniska w Sokółce.

Przyniesione dary dostarczamy do p. Bożeny, p. Eli lub kierownika świetlicy p. Magdy.

Zbiórka trwa do końca lutego. Z góry dziękujemy za przekazane dary.

POMÓŻ  ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA

                                                                                                                         Organizatorzy:   Świetlica


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W ŚWIETLICY

     5 listopada obchodziliśmy w świetlicy Dzień postaci z bajek. Był to dzień bardzo wesoły i pracowity. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Każdy wybrał ulubioną postać z bajki, którą należało pokolorować i wyciąć. Postacie te wykorzystaliśmy do  zrobienie plakatów w ramach realizowanego projektu  "Idź ty lepiej Koziołeczku szukać swego Pacanowa". Plakat ma zachęcać do  odwiedzenia w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. Efekty pracy możemy podziwiać poniżej.                                                                                                                     Wych. świetlicy Bożena B.


"Gość w świetlicy"

    22 października 2020 r. gościliśmy  p. dyrektor Bożenę Krahel, która przybyła do świetlicy na nasze zaproszenie. Tematem naszego spotkania była książka Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza p.t. "Przygody Koziołka Matołka".

Pani dyrektor opowiedziała nam jak wyglądało jej spotkanie z książką o Koziołku, gdy była dzieckiem, a następnie przeczytała dzieciom  kilka jego przygód. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadań i przygód.

Na zakończenie naszego spotkania dzieci podziękowały p. dyrektor oraz wręczyły własnoręcznie wykonaną kartkę ze słowem "dziękujemy".

                                                                                                    Bożena Bernatowicz

 


Idź ty lepiej Koziołeczku ...

       W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Idź ty lepiej, Koziołeczku szukać swego Pacanowa.” uczniowie świetlicy z klas I a, II a, II b, II c wykonali kartki z pozdrowieniami dla Koziołka. Zrobione  prace  zostały wysłane do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie  przez organizatora projektu „Tęczową Krainę” z  Alwerni.

      Uczniowie chętnie wykonali pracę, ułożyli i napisali życzenia z naszego jesiennego, pogodnego miasta Dąbrowy Białostockiej.


Jesiennie w świetlicy

 „Klon krwawy i żółta lipa
liście, listeczki sypią.
Zrzuca je ptak lecący,
strąca osa niechcący.

Wiatrowi na płacz się zbiera,
że liście się poniewiera;
chodzi dołem
i górą i zbiera je oburącz,
i płacze nad nimi deszczem,
po gałęziach je mokrych wiesza.

Nic z tego ... Oczywiście.
Potem mówią, że wiatr zrywa liście.”
                       Kazimiera Iłłakowiczówna

Jesień to bardzo barwna pora roku. W miesiącu październiku jesień zagościła na dobre, nie tylko w otoczeniu, ale również w naszej świetlicy! Dzieci wykonywały bardzo chętnie piękne prace plastyczne wykorzystując barwy i skarby jesieni.

  


 SPOTKANIE Z POLICJANTEM

24 września 2020 roku na auli odbyło się spotkanie świetliczaków  z policjantem. Spotkanie to miało na celu:

 • zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się  po drodze,
 • uświadomienie  dzieciom konieczności  jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami,
 • uczulenie dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w stosunku do osób obcych.

W spotkaniu tym wzięły udział dzieci ze świetlicy z kl. I - V, panowała miła  atmosfera. 

Na zakończenie  dzieci wręczyły własnoręcznie zrobione laurki  a w zamian wszystkie dostały odblaskowe misie.

 


     "SERDECZNA KARTECZKA"

     Miło nam poinformować, że świetlica szkolna została zakwalifikowana do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, pt: „Serdeczna karteczka”. Uczniowie klas 3 świetlicy szkolnej będą co miesiąc wykonywać kartki okolicznościowe, które co miesiąc będą przekazywane innym osobom. I tak np. w październiku wykonamy kartki dla pracowników służby zdrowia, policji i strażaków, w listopadzie dla pracowników restauracji i kucharzy, w grudniu dla seniorów, w styczniu dla wolontariuszy oraz osób wspierających osoby potrzebujące, w lutym dla ukochanej osoby, w marcu dla popularnej osoby z naszego regionu, w kwietniu dla pracowników ochrony środowiska, w maju dla osób promujących czytelnictwo. Dzięki temu projektowi kształtujemy w dziecku postawy społeczne. Kartki są przekazem życzliwości, empatii, szacunku. Poprzez pokazywanie różnych technik rozwijamy aktywność twórczą i kreatywną dziecka.

                                                                                                                       Koordynator projektu: M. Syzmańska

"JDŹ TY LEPIEJ, KOZIOŁECZKU SZUKAĆ SWEGO PACANOWA"

    Uczniowie świetlicy szkolnej klas 1 i 2 biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt: „ Idź ty lepiej, Koziołeczku, szukać swego Pacanowa” Projekt realizowany będzie od  września 2020 roku do czerwca 2021 roku. Głównym założeniem projektu jest wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej, promowanie czytelnictwa, wychowanie do wartości, kształtowanie właściwych postaw społecznych, poczucia przynależności narodowej oraz wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie. Projekt obejmuje realizację zaproponowanych przez nauczycielki zadań, zgodnie z harmonogramem, lecz sposób ich realizacji, jest całkowicie dowolny i uzależniony od inwencji nauczyciela oraz pomysłowości dzieci. Zapraszamy do późniejszych relacji z przebiegu projektu. Koordynatorkami projektu są Panie Bożena Bernatowicz i Elżbieta Olechno.