6 października uczniów świetlicy klas 1b i1c oraz klasy 3c odwiedzili Państwo Katarzyna i Dariusz Bujnowscy, sadownicy z naszego regionu. Opowiadali dzieciom o swojej pracy, jej etapach podczas całego roku, jak sad zmienia się z każdą porą roku, jakie prace się w nim wykonuje. Dzieci miały możliwość zadawania pytań, jak przystało na chłopców mieli mnóstwo pytań odnośnie traktorów i maszyn. Na koniec Państwo Bujnowscy podarowali dzieciom sok tłoczony z jabłek, które wyrosły u nich w sadzie.

      W podziękowaniu za trud włożony w utrzymanie sadu oraz za przybycie do naszej szkoły dzieci wręczyły kartki wykonane własnoręcznie w ramach projektu: „Serdeczna karteczka”. Dziękujemy Pani Bożenie Bernatowicz za zorganizowanie spotkania.


W miesiącu październiku w ramach projektu: „Serdeczna Karteczka” wykonywaliśmy karteczki dla sadowników i rolników.. Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonanych karteczek oraz trudy ich powstawania.


     

     Uczniowie świetlicy klas 3c i 4-8 biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym: „Filtrujemy dla Bałtyku”. Akcja ma celu zwrócenie uwagi dzieciom na zanieczyszczenia, które zaśmiecają Bałtyk. Aby naprawdę coś się zmieniło w sprawie zanieczyszczeń edukację należy rozpocząć od najmłodszych pokoleń. Symbolem i maskotką akcji jest foczka BRITKA, która uczy dzieci, jak dbać o środowisko, co robić by wody Bałtyku były czyste, czego nie należy wrzucać do morza. Chcemy pokazać dzieciom, jak ogromny wpływ na świat mają ich codzienne wybory i zachowania. Nawet 15 mln ton plastiku trafia do mórz i oceanów rocznie, razem z uczniami chcemy to zmienić.

      M. Szymańska

     


      Po raz drugi uczniowie ze świetlic kl. 3c i 4-8 oraz po raz pierwszy uczniowie świetlicy klas 1b i 1c wezmą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym” Serdeczna Karteczka”. Organizatorem projektu jest Przedszkole nr 4 w Elblągu. Głównym celem projektu jest wykonanie kartek okolicznościowych, dzięki którym kształtujemy w dziecku postawy społeczne. Kartki są przekazem życzliwości, empatii, szacunku. Poprzez pokazywanie różnych technik rozwijamy aktywność twórczą i kreatywną dziecka. W poszczególnych miesiącach wykonujemy kartki dla:

 • Październik- sadownicy i rolnicy
 • Listopad- kolejarz, maszynista
 • Grudzień- osoby starsze, samotne
 • Styczeń-ukochana babcia, ukochany dziadek
 • Luty- radiowca
 • Marzec- piekarza, cukiernika
 • Kwiecień- lekarza weterynarii
 • Maj- strażaka

Koordynatorkami projektu są: Bożena Bernatowicz i Magdalena Szymańska


Uczniowie ze świetlicy klas 4-8 i 3c w drugim tygodniu września poświęcali czas spędzony w świetlicy na przypomnieniu zasad kulturalnego zachowania się.  Przeprowadzono pogadankę na temat: Jak zachowywać się wobec osób starszych? Jak zachowywać się wobec nauczycieli? Jak zachowywać się wobec rówieśników? Jak zachowywać się wobec rodziców? Na koniec stworzyli katalog zachowań, który uwiecznili na kartkach brystolu tworząc przy okazji gazetkę ścienną przydatną dla uczniów całej szkoły.


Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności.

15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dzieci ze świetlicy klas 4-8 i 3c z okazji Dnia Kropki wykonali prace plastyczne metodą kropkową. Zapraszamy do obejrzenia prac.


     Dwa miesiące wakacji szybko minęły. Pora wrócić do szkoły… W naszej świetlicy znów zrobiło się gwarno i wesoło. Z każdym dniem jest nas coraz więcej. Po powrocie z wakacji od razu zabraliśmy się do pracy i w pierwszych dniach września wykonaliśmy gazetkę tematyczną pod hasłem: „My Świetliczaki”.


Uczniowie klas trzecich życzą wszystkim udanych wakacji.

 

Dnia 14 czerwca świetlica została nominowana przez grupę: „Bociany” z Przedszkola nr 2 w Sokółce  do #challengeniebieskiemotyle2021. Celem akcji jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. My z kolei nominowaliśmy:

 • Miejsko -Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej,
 • Salezjański Ośrodek Wychowawczy w Różanymstoku oraz
 • Szkołę Podstawową w Nowym Dworze.


Uczniowie klas trzecich w dniach od 8 października do 10 czerwca uczestniczyli w lekcjach pływania, na pływalni w Sokółce, w ramach projektu: „UMIEM PŁYWAĆ”, zorganizowanego przez Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy. Zajęcia  prowadzone były przez instruktorów bardzo profesjonalnie, w miłej i przyjemnej atmosferze. Trzecioklasiści chętnie w tych zajęciach uczestniczyli. Wszyscy uczniowie zdobyli podstawowe zasady i umiejętności pływackie.

                                                                             Opiekun grupy: Andrzej Jałoszewski


   15 czerwca uczniów  klas trzecich odwiedziły Panie z Wydziału Ochrony Środowiska ze Starostwa Powiatowego w Sokółce. Byliśmy  bardzo zaskoczeni tym, że Panie przyjechały do nas specjalnie, podziękować za wykonane  przez świetliczaki karteczki  w ramach projektu: „ Serdeczna Karteczka”. Uczniowie byli przeszczęśliwi z otrzymanych gadżetów.88 urodziny Koziołka Matołka

    9 czerwca dzieci ze świetlicy klas 2b i 2c pod kierunkiem Pani Bożeny Bernatowicz świętowały 88 urodziny Koziołka Matołka. Wychowawczyni w rewelacyjny sposób przygotowała obchody tych urodzin, przeprowadziła szereg konkurencji oraz konkursów związanych z Koziołkiem Matołkiem. Na koniec świętowania, jak przystało na urodziny, uczniowie mieli możliwość skosztowania tortu urodzinowego. Cała uroczystość była zwieńczeniem całorocznego projektu edukacyjnego, pt: „ Idź ty lepiej, Koziołeczku szukać swego Pacanowa” organizowanego przez Europejskie Centrum Bajki -Pacanów.


 Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja 2021 r. obchodzony był Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, dlatego tez świetliczaki ze świetlicy kl. II  wykonały laurki i odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Białostockiej oraz bibliotekę w naszej szkole. Poniżej prezentujemy zdjęcia.


Z okazji Dnia Matki uczniowie klas III,  korzystających z świetlicy szkolnej

przesyłają najserdeczniejsze życzenia.


 Sprawozdanie z akcji charytatywnej „Pomóż zwierzętom ze schroniska”

     W miesiącu lutym 2021r. na terenie naszej szkoły odbyła się zbiórka darów dla schroniska bezdomnych zwierząt w Sokółce. Zbiórka została zorganizowana przez Świetlicę kl. II wraz z wychowawcami. Celem akcji było przede wszystkim zebranie potrzebnych schronisku rzeczy w tym (karmy, smyczy, obroży i koców) dla podopiecznych ww. organizacji, a tym samym wyrabianie w dzieciach wrażliwości na potrzeby czworonożnych przyjaciół. Zbiórka miała również uświadomić uczniom, jak ważna jest bezinteresowna pomoc i zwrócić uwagę, na potrzeby schronisk – szczególnie podczas okresu zimowego.

     W akcji wzięły udział klasy „0” oraz klasy I-III naszej szkoły. Dzięki ofiarności rodziców dzieci, uczęszczających do naszej szkoły, udało się zgromadzić dużą ilość pożywienia i smakołyków dla zwierząt, smyczy
i zabawek. Wszyscy byliśmy zadowoleni z efektów akcji. Każdy kto brał udział w akcji otrzymał pamiątkowy dyplom  "Przyjaciela zwierząt" przygotowany przez organizatorów akcji.

     Zebrane dary zostały przekazane przez przedstawicieli  szkoły w dniu 10.III.2021r. do schroniska w Sokółce (ze względu na pandemię dzieci nie mogły uczestniczyć w przekazaniu darów).

     W imieniu pracowników schroniska i ich podopiecznych, składamy ogromne podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do wspólnego sukcesu.  Zachęcamy również, aby podczas decyzji o przyjęciu do swojego domu pupila, rozważyć również możliwość adopcji czworonoga ze schroniska.

                                                                                                                           Bożena Bernatowicz


 

REGULAMIN  KONKURSU PLASTYCZNEGO NA ŚWIĄTECZNĄ KARTKĘ WIELKANOCNĄ

 Tematyka: Konkurs obejmuje czas związany ze Świętami Wielkanocnymi (wszystkimi przygotowaniami, obyczajami i obrzędami zarówno religijnymi, jak i świeckimi) i polega na przedstawieniu własnego postrzegania tych świąt poprzez działania plastyczne.

Każdy uczestnik może wykonać 1 pracę o wymiarach kartki pocztowej A5, zaprojektowaną i wykonaną dowolną płaską techniką (rysowanie, malowanie, wyklejanie itp.).

W konkursie nie będą oceniane prace wykonane w technice komputerowej, w technice collage wykorzystujące gotowe fragmenty pocztówek, reprodukcji, zdjęć oraz wykonane przez naklejanie kasz, makaronów, ryżu, koralików, itp. materiałów sypkich.

Inspiracją do wykonania prac mogą być stroje ludowe, hafty, wycinanki i inne wyroby rękodzieła artystycznego.

Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych: I kategoria: klasy I . II kategoria kl .II  ,  III kategoria kl. III szkoły podstawowej.

                                    Najładniejsze prace zostaną wysłane na Ogólnopolski Konkurs do Suszca.

 CELE KONKURSU:

 • propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi,
 • rozwój wrażliwości plastycznej i artystycznej,
 • pogłębienie wiedzy na temat symboli związanych z Wielkanocą

Prace konkursowe należy przynieść do świetlicy  sala nr 4 (do p. Bożeny Bernatowicz) do dnia 8.03.2021


 KONKURS:

W świetlicy klas I-III odbył się w lutym konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową. Komisja w każdej grupie wiekowej przyznała  trzy miejsca plus jedno wyróżnienie. Oto wyniki konkursu:

Klasy I

 1. Gabriela Ch.- klasa 1c
 2. Rozalia M.- klasa 1a
 3. Agata O.- klasa 1b

Wyróżnienie: Rozalia J.-klasa 1a

Klasy II

 1. Weronika K.-klasa 2b
 2. Antoni K.-klasa 2b
 3. Gabriela Alicja K.-klasa 2c

Wyróżnienie: Mateo M.- klasa 2a

Klasy III

 1. Anna Ś. -klasa 3a
 2. Izabela W.-3c
 3. Mateusz K.-klasa 3b

Wyróżnienie:  Maja F.- klasa 3b


O G Ł O S Z E N I E

W ramach realizowanego projektu przez 2 grupy świetlicowe

„Idź ty lepiej, Koziołeczku szukać swego Pacanowa”

organizujemy zbiórkę karmy lub innych rzeczy dla zwierząt, które zostaną przekazane do schroniska w Sokółce.

Przyniesione dary dostarczamy do p. Bożeny, p. Eli lub kierownika świetlicy p. Magdy.

Zbiórka trwa do końca lutego. Z góry dziękujemy za przekazane dary.

POMÓŻ  ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA

                                                                                                                         Organizatorzy:   Świetlica


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W ŚWIETLICY

     5 listopada obchodziliśmy w świetlicy Dzień postaci z bajek. Był to dzień bardzo wesoły i pracowity. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Każdy wybrał ulubioną postać z bajki, którą należało pokolorować i wyciąć. Postacie te wykorzystaliśmy do  zrobienie plakatów w ramach realizowanego projektu  "Idź ty lepiej Koziołeczku szukać swego Pacanowa". Plakat ma zachęcać do  odwiedzenia w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. Efekty pracy możemy podziwiać poniżej.                                                                                                                     Wych. świetlicy Bożena B.


"Gość w świetlicy"

    22 października 2020 r. gościliśmy  p. dyrektor Bożenę Krahel, która przybyła do świetlicy na nasze zaproszenie. Tematem naszego spotkania była książka Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza p.t. "Przygody Koziołka Matołka".

Pani dyrektor opowiedziała nam jak wyglądało jej spotkanie z książką o Koziołku, gdy była dzieckiem, a następnie przeczytała dzieciom  kilka jego przygód. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadań i przygód.

Na zakończenie naszego spotkania dzieci podziękowały p. dyrektor oraz wręczyły własnoręcznie wykonaną kartkę ze słowem "dziękujemy".

                                                                                                    Bożena Bernatowicz

 


Idź ty lepiej Koziołeczku ...

       W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Idź ty lepiej, Koziołeczku szukać swego Pacanowa.” uczniowie świetlicy z klas I a, II a, II b, II c wykonali kartki z pozdrowieniami dla Koziołka. Zrobione  prace  zostały wysłane do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie  przez organizatora projektu „Tęczową Krainę” z  Alwerni.

      Uczniowie chętnie wykonali pracę, ułożyli i napisali życzenia z naszego jesiennego, pogodnego miasta Dąbrowy Białostockiej.


Jesiennie w świetlicy

 „Klon krwawy i żółta lipa
liście, listeczki sypią.
Zrzuca je ptak lecący,
strąca osa niechcący.

Wiatrowi na płacz się zbiera,
że liście się poniewiera;
chodzi dołem
i górą i zbiera je oburącz,
i płacze nad nimi deszczem,
po gałęziach je mokrych wiesza.

Nic z tego ... Oczywiście.
Potem mówią, że wiatr zrywa liście.”
                       Kazimiera Iłłakowiczówna

Jesień to bardzo barwna pora roku. W miesiącu październiku jesień zagościła na dobre, nie tylko w otoczeniu, ale również w naszej świetlicy! Dzieci wykonywały bardzo chętnie piękne prace plastyczne wykorzystując barwy i skarby jesieni.

  


 SPOTKANIE Z POLICJANTEM

24 września 2020 roku na auli odbyło się spotkanie świetliczaków  z policjantem. Spotkanie to miało na celu:

 • zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się  po drodze,
 • uświadomienie  dzieciom konieczności  jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami,
 • uczulenie dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w stosunku do osób obcych.

W spotkaniu tym wzięły udział dzieci ze świetlicy z kl. I - V, panowała miła  atmosfera. 

Na zakończenie  dzieci wręczyły własnoręcznie zrobione laurki  a w zamian wszystkie dostały odblaskowe misie.

 


     "SERDECZNA KARTECZKA"

     Miło nam poinformować, że świetlica szkolna została zakwalifikowana do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, pt: „Serdeczna karteczka”. Uczniowie klas 3 świetlicy szkolnej będą co miesiąc wykonywać kartki okolicznościowe, które co miesiąc będą przekazywane innym osobom. I tak np. w październiku wykonamy kartki dla pracowników służby zdrowia, policji i strażaków, w listopadzie dla pracowników restauracji i kucharzy, w grudniu dla seniorów, w styczniu dla wolontariuszy oraz osób wspierających osoby potrzebujące, w lutym dla ukochanej osoby, w marcu dla popularnej osoby z naszego regionu, w kwietniu dla pracowników ochrony środowiska, w maju dla osób promujących czytelnictwo. Dzięki temu projektowi kształtujemy w dziecku postawy społeczne. Kartki są przekazem życzliwości, empatii, szacunku. Poprzez pokazywanie różnych technik rozwijamy aktywność twórczą i kreatywną dziecka.

                                                                                                                       Koordynator projektu: M. Syzmańska

"JDŹ TY LEPIEJ, KOZIOŁECZKU SZUKAĆ SWEGO PACANOWA"

    Uczniowie świetlicy szkolnej klas 1 i 2 biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt: „ Idź ty lepiej, Koziołeczku, szukać swego Pacanowa” Projekt realizowany będzie od  września 2020 roku do czerwca 2021 roku. Głównym założeniem projektu jest wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej, promowanie czytelnictwa, wychowanie do wartości, kształtowanie właściwych postaw społecznych, poczucia przynależności narodowej oraz wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie. Projekt obejmuje realizację zaproponowanych przez nauczycielki zadań, zgodnie z harmonogramem, lecz sposób ich realizacji, jest całkowicie dowolny i uzależniony od inwencji nauczyciela oraz pomysłowości dzieci. Zapraszamy do późniejszych relacji z przebiegu projektu. Koordynatorkami projektu są Panie Bożena Bernatowicz i Elżbieta Olechno.